E-pomoc dla diabetyków

17-02-2009, 08:19

Internet nie jest lekarstwem na żadne choroby, w coraz większym stopniu pozwala jednak na lepszą nad nimi kontrolę. Teraz pojawiła się szansa dla części cukrzyków.

 

Zobacz także:

Cukrzyca. Nowe spojrzenie na leczenie

Oprócz podstawowych informacji o cukrzycy książka ta zawiera także informacje o akcesoriach dla diabetyków, o tradycyjnych i nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy oraz o innych odkryciach, które mogą w przyszłości zrewolucjonizować leczenie tej choroby.*

Umożliwienie pacjentom z cukrzycą typu 2 możliwości lepszego kontrolowania swojej choroby może w sposób zasadniczy polepszyć ich wyniki - takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

Rok temu grupa 83 pacjentów z cukrzycą typu 2 została podzielona na dwie części - jednej zaoferowano jedynie standardową opiekę, drugiej także usługi dostępne przez internet. Zyskali oni dostęp do swoich kartotek medycznych, bieżące informacje na temat poziomu cukru we krwi, a także stronę internetową z przydatnymi informacjami. Mogli także prowadzić dziennik internetowy, w którym zapisywali codzienne posiłki, wykonywane ćwiczenia czy zażywane leki.

Wszyscy pacjenci mieli w momencie startu badań hemoglobinę glikowaną na poziomie wyższym niż 7%, co wskazywać mogło na niewielką kontrolę poziomu cukru we krwi. Po roku badań okazało się, że poziom hemoglobiny glikowanej spadł średnio o 0,7%. W przypadku osób, które uczestniczyły w programie wspomaganym internetem aż u 33% spadł on poniżej poziomu 7%, podczas gdy u osób objętych zwykłą opieką medyczną u 11%.

Badania sugerują, że internet można z powodzeniem wykorzystywać do tego typu opieki nad chorymi. Dla wielu osób korzystanie z sieci jest codziennością i nie stanowi żadnego problemu - podaje agencja Reuters.

>> Czytaj także: Jakie są objawy cukrzycy? Czym objawia się cukrzyca?


Źródło: Reuters
Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag e-zdrowietag cukrzyca
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31