E-podręczniki będą darmowe. Powinny być gotowe na 2015 r.

11-10-2012, 08:12

E-podręczniki będą darmowe i udostępnione na otwartych licencjach - potwierdziło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort przedstawił też harmonogram prac nad podręcznikami, który przewiduje udostępnienie całkowicie gotowych pomocy dydaktycznych do czerwca 2015 roku.

Na początku tego tygodnia Dziennik Internautów wspominał o konsultacjach dotyczących e-podręczników, jakie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma zamiar udostępnić w ramach programu Cyfrowa szkoła. Wydawcy podręczników nie cieszą się ewentualną bezpłatną konkurencją, ale z komunikatów wydanych wczoraj przez MEN wynika, że ministerstwo będzie raczej nieugięte.

Czytaj: E-podręczniki powinny być nieodpłatne? MEN pyta obywateli

Wczoraj MEN przedstawił dokładny harmonogram udostępniania e-podręczników, zapewniając przy okazji, że nie ma w tym harmonogramie żadnych poślizgów. Poszczególne kamienie milowe przedstawiają się następująco:

  • w tym miesiącu (październik 2012) powinien nastąpić wybór partnerów projektu,
  • do grudnia 2012 podpisane zostaną umowy z partnerami,
  • we wrześniu 2013 zostaną udostępnione wersje próbne trzech podręczników do matematyki oraz wersja beta platformy epodreczniki.pl,
  • we wrześniu 2014 pojawią się pierwsze gotowe e-podręczniki,
  • do czerwca 2015 roku ma powstać 18 e-podręczników do 14 przedmiotów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji wielokrotnie podkreślały, że e-podręczniki będą darmowe dla uczniów i nauczycieli oraz zostaną udostępnione na zasadach wolnych licencji. Wczoraj ponownie to potwierdzono. Wygląda więc na to, że pytanie o odpłatność podręczników w ramach wcześniejszych konsultacji miała charakter bardziej formalny.

Wydawcy też mogą się włączyć

W projekcie współpracować będzie pięciu partnerów. Wspominaliśmy ostatnio o wyłonieniu partnera technologicznego, tj. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. To jednak nie kończy procedury naboru, gdyż trwa wybór ostatniego partnera, który zajmie się treściami do e-podręczników z zakresu edukacji wczesnoszkolnej. W tym konkursie mogą wziąć udział różne podmioty, w tym wydawnictwa, nie tylko uczelnie wyższe. Jako że projekt jest realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji - to właśnie dyrektor Ośrodka rozstrzyga w kwestiach prowadzenia naboru i jego zasadach, bazując na ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

MEN zapowiedziało też wdrożenie "systemu kompleksowych szkoleń dla nauczycieli". Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w latach 2012-2015 przeszkolonych zostanie ponad 1000 tzw. e-moderatorów oraz niemal 20 tys. e-koordynatorów, których zadaniem będzie wspieranie szkół w korzystaniu z nowych technologii. Szkolenia już ruszyły i są realizowane zgodnie z planem. 

Czytaj: Cyfrowa Szkoła bez znaku towarowego - amatorszczyzna, a może rozsądek?


Źródło: MEN
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy