e-Handel: Płatność za pobraniem traci popularność?

06-10-2011, 13:28

Przelew bankowy jest najczęściej wybieraną formą płatności za zakupy internetowe - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie PayU wśród kupujących na Allegro. Jeszcze rok temu inne badania wskazywały, że najpopularniejsze jest płacenie przy odbiorze paczki. Może to oznaczać wzrost zaufania do e-handlu i e-płatności.

Badanie PayU przeprowadzono na reprezentatywnej próbie najaktywniejszych użytkowników platformy Allegro. Wynika z niego, że co trzeci badany robi zakupy w e-sklepach przynajmniej raz w miesiącu, a co dziesiąty przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Najczęściej wybierane metody płatności
fot. - Najczęściej wybierane metody płatności

Badani deklarowali, że najczęściej wybieraną przez nich formą płatności internetowych jest przelew bankowy, na wybór tego rozwiązania wskazało ponad 78% ankietowanych. Zapłacić za towar bezpośrednio przy odbiorze woli zaledwie 9% osób, które wzięły udział w badaniu.

Czytaj: PayPal: NFC czeka długa droga

Wyniki te są odmienne od zaprezentowanych na początku ubiegłego roku wyników badań Sklepy24.pl. Wówczas niemal 39% ankietowanych stwierdziło, że najbardziej lubi płacić za towar przy odbiorze. Przelew był drugą pod względem popularności formą płatności. Wybierało go 23,6% badanych.

Na co zwracają uwagę kupujący
fot. - Na co zwracają uwagę kupujący

Z badań na zlecenie PayU wynika również, że co czwarty ankietowany najpierw upewnia się, czy w danym sklepie możliwa jest płatność z jego banku. Co piąta osoba sprawdza zabezpieczenia płatności. Respondenci zwracają uwagę także na czas przelewu oraz szukają sprawdzonych marek oferujących płatności internetowe (zob. wykres obok).

Duży wpływ na decyzję o nabyciu towaru w danym sklepie internetowym ma także wiarygodność sprzedawcy. Aż 43% badanych potwierdza, że nie ryzykuje zakupów w niesprawdzonych sklepach i wybiera te, do których ma już zaufanie.

Czytaj: Wymagający klienci sklepów internetowych


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31