Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

e-Handel: Fiskus uzyska więcej danych?

08-12-2009, 10:25

Resort finansów chce ułatwić fiskusowi uzyskiwanie informacji o e-sprzedawcach, którzy mogą prowadzić nieujawnioną lub nieopodatkowaną działalność. W związku z tym nowe obowiązki zostaną nałożone na serwisy aukcyjne. Koszty po ich stronie "nie powinny być wysokie" – tak wynika założeń do projektu nowelizacji ordynacji podatkowej przedstawionego przez Ministerstwo.

Z założeniami do nowelizacji ordynacji podatkowej może się zapoznać każdy. Dokument jest dostępny na stronie BIP Ministerstwa Finansów i liczy 29 stron.

Już w I rozdziale możemy przeczytać o problemie, jakim jest "Szara strefa" w handlu internetowym (strona 5). Ministerstwo przytacza różne raporty świadczące o potencjale e-handlu, po czym dodaje, że "ubocznym efektem rozwoju tej formy sprzedaży i informatyzacji społeczeństwa jest proporcjonalny wzrost skali niezarejestrowanej działalności gospodarczej powiązanej z unikaniem wykonywania zobowiązań podatkowych".

Jednocześnie autorzy dokumentu zauważają, że obecnie możliwe jest uzyskanie informacji o umowie zawartej między serwisem aukcyjnym a usługobiorcą (taką możliwość daje art. 82 § 1 pkt 1 i 3 Ordynacji podatkowej). Informacja o zawarciu takiej umowy zawiera tylko dane o wysokości prowizji, którą uiścił sprzedawca. Dalej w dokumencie czytamy:

Ordynacja podatkowa nie daje więc możliwości uzyskania informacji o transakcjach zawartych między użytkownikami serwisu aukcyjnego. Brak jest uregulowań umożliwiających pozyskiwanie informacji o podmiotach, co do których istnieje podejrzenie prowadzenia, za pośrednictwem Internetu, nieujawnionej i nieopodatkowanej działalności gospodarczej. W związku z powyższym konieczne jest określenie nowego katalogu informacji podatkowych, które będą przekazywane organom podatkowym – na ich żądanie przez usługodawców świadczących usługi drogą elektroniczną. Będzie to podstawowe narzędzie służące wykrywaniu i zwalczaniu „szarej strefy” w handlu internetowym.

Wątek ten jest kontynuowany w drugim rozdziale dokumentu. Na stronie 14 znów czytamy, że niezbędne jest wprowadzenie do Ordynacji podatkowej nowego katalogu informacji podatkowych uzyskiwanych przez urzędy. Mają to być dane identyfikacyjne (nazwiska i adresy) oraz dane służące ustaleniu ilości, rozmiaru i wartości oferowanych towarów lub usług.

>>> Czytaj: Jak nas podsłuchuje fiskus?

Warunkiem uprawniającym do występowania z żądaniem udzielenia przedmiotowych informacji będzie posiadanie przez organ podatkowy informacji wskazujących na prowadzenie działalności gospodarczej. Żądania powinny dotyczyć wyłącznie tych podmiotów, które zamieszczają ogłoszenia lub reklamy wskazujące na prowadzenie opodatkowanej działalności.

W założeniach czytamy też:

Koszty udzielania informacji przez usługodawców świadczących usługi drogą elektroniczną będą obciążać te podmioty. Ponieważ przekazanie informacji nie będzie wymagało podejmowania pracochłonnych czynności, koszty te nie powinny być znaczące.

Czy rzeczywiście? Chyba warto będzie zaczekać na opinie samych serwisów aukcyjnych. Po raz kolejny może się wydawać, że polscy prawodawcy dość swobodnie ocenili koszt jako "nieznaczący". Wydaje się, że Ministerstwo mogłoby się pokusić o jakąś analizę problemu, a nie tylko stwierdzać, że koszty "nie powinny być znaczące".

Szara strefa to nie wszystko. Przedstawiony przez Ministerstwo dokument porusza również takie kwestie, jak ułatwienie składania dokumentów elektronicznych, usprawnienia w zakresie przetwarzania danych, zmiana zasad w doręczaniu pism organu podatkowego podmiotom znajdującym się w Państwach UE i in. Więcej na ten temat w Założeniach do projektu ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników

>>> Czytaj: Fiskus może żądać podatku od prezentów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: MF