E-gaming dyscypliną sportową?

13-10-2006, 16:59

Ponad 6 tysięcy osób podpisało się pod petycją, której autorzy chcą, by e-gaming, czyli cybernetyczne potyczki w grach komputerowych, został uznany w Polsce za oficjalną dyscyplinę sportową. Petycję wręczono w dniu 11 października Ministrowi Sportu - Tomaszowi Lipcowi.

Za petycją stoją organizatorzy polskiej edycji World Cyber Games - popularnego na świecie turnieju gier komputerowych.

Twórcy apelu powołują się na ustawę z dnia 18 stycznia 1996 roku, która głosi, iż "sport jest formą aktywności człowieka, mającą na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych".

Zdaniem tysięcy podpisanych pod petycją osób, w tym zawodowców oraz amatorów cybernetycznych potyczek, uprawianie e-gamingu w pełni spełnia powyższe kryteria. W związku z tym liczą, że uda im się przekonać decydentów do zmiany zapisów w prawie dotyczącym dyscyplin sportowych.

- Wychodzimy z założenia, że jeśli tzw. rzutki, bilard, czy szachy klasyfikowane są jako sport, to e-gaming tym bardziej powinien mieć swoje miejsce wśród ustawowo mianowanych dyscyplin. - mówi Przemysław Moraczewski z firmy Comtica, koordynator polskiej edycji World Cyber Games.

Podpisani pod petycją zwracają uwagę na takie atuty e-gamingu, jak kształtowanie refleksu, nauka logicznego myślenia, przybliżanie realiów ekonomicznych i historycznych, a tym samym pełnienie fundamentalnej roli edukacyjnej.

Co ciekawe, w Polsce powstają już zawodowe drużyny, które odnoszą znaczące sukcesy na światowych turniejach (4 miejsce Krzysztofa Sojki na światowym finale World Cyber Games 2004 w San Francisco, czy Mistrzostwo Europy 2005 drużyny Team Pentagram), a ich członkowie zaczynają wiązać swoją przyszłość zawodową ze sceną e-gamingową.

- W Korei Południowej już od lat gracze komputerowi są tak popularni jak gwiazdy muzyki rozrywkowej, albo aktorzy. Istnieją tam oficjalne ligi, w ramach których prowadzone są regularne rozgrywki - przekonuje Agnieszka Sznajder - Tłustochowicz z firmy Samsung - globalnego sponsora WCG. Jej zdaniem to tylko kwestia czasu, kiedy w Polsce również ruszy liga graczy komputerowych.

Ministerstwo Sportu ma ustawowe 30 dni na udzielenie oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie.

Tematy pokrewne:  

tag sporttag liga graczytag gry komputerowe
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031