Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Słowo "weblog" obchodziło wczoraj swoje dziesiąte urodziny. Przez dziesięć lat istnienia blogi zrobiły oszałamiającą karierę w internecie i poza nim stając się ikoną nurtu web 2.0. Warto z tej okazji przyjrzeć się rozwojowi zarówno światowej, jak i polskiej blogosfery.

Za twórcę terminu "weblog" uważa się Jorna Bargera, autora strony zatytułowanej Robot Wisdom. To właśnie on 17 grudnia 1997 roku określił swoją stronę mianem weblog opisując tak proces "logowania sieci", czyli rejestrowania informacji o stronach internetowych, które właśnie przegląda.

Wczesnymi blogami były po prostu strony internetowe często edytowane i uzupełniane nowymi wiadomościami przez swoich właścicieli. Swój rozkwit blogosfera zawdzięcza serwisom internetowym, takim jak LiveJournal, TypePad czy Blogger, które za darmo i w bardzo prosty sposób umożliwiały założenie i prowadzenie własnego bloga.

W chwili obecnej na całym świecie istnieje ponad 112 milionów blogów. Według raportu firmy Technorati zajmującej się monitorowaniem światowej blogosfery, dziennie powstaje 120 tys. blogów, co oznacza, że co sekundę zakładany jest nowy blog.

Liczba wpisów w blogach jest równie imponująca: półtora miliona wpisów dziennie daje około 58000 postów na godzinę czyli siedemnaście w ciągu sekundy. Takie tempo przyrostu powoduje podwajanie się całej blogosfery co 320 dni.

A jak te liczby kształtują się w Polsce? Według szacunkowego opracowania serwisu Internet Standard, w Polsce istnieje niecałe trzy miliony blogów. Ponad połowa z nich to blogi założone w serwisach należących do Onetu: blog.onet.pl i blog.pl.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę Gemius S.A., ponad 40% polskich internautów regularnie czyta blogi. Co ciekawe, internetowe pamiętniki są częściej odwiedzane przez kobiety niż przez mężczyzn.

Warto jednak zauważyć, że tempo zwiększania się światowej blogosfery wyraźnie maleje. W ubiegłym roku liczba blogów podwajała się co pół roku, obecnie dzieje się tak raz w roku. Przyrost ten będzie najprawdopodobniej coraz bardziej zwalniał, w miarę upływu czasu.

Dodatkowe informacje na temat światowej blogosfery znaleźć można w The State of the Live Web, opracowaniu firmy Technorati z kwietnia 2007 roku. Kilka interesujących komentarzy na temat polskich blogów przeczytać można we wspomnianym wcześniej artykule z serwisu Internet Standard.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag Technoratitag blogosferatag blogertag blog