Dzień Własności Intelektualnej - kobiety zmieniają świat

25-04-2018, 16:31

Innowacyjność i kreatywność to filary naszej cywilizacji, a większy wpływ kobiet w nauce, kulturze i biznesie może przynieść ogromne korzyści dla całego świata, jak informuje Światowa Organizacja Własności Intelektualnej przy okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej, który obchodzimy 26 kwietnia.

Celem święta jest podkreślenie znaczenia pracy twórców i wynalazców. To również okazja, by mówić o znaczeniu patentów, znaków towarowych, wzornictwa przemysłowego oraz praw autorskich we wspieraniu innowacji i kreatywności. W tym roku organizatorzy zwracają uwagę na inteligencję, odwagę, ciekawość i pomysłowość kobiet, które inspirują zmiany w świecie i kształtują naszą przyszłość.

Każdego dnia kobiety wymyślają kluczowe rozwiązania i wynalazki, poprawiające jakość życia i ułatwiające ludziom zrozumienie skomplikowanych zagadnień, od astrofizyki po nanotechnologię, od medycyny po sztuczną inteligencję i robotykę. Znaczenie i inspirujący wpływ kobiet to siła, które zmieniają nasz świat. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej kobiety przejmują rolę przywódców, ich głos w nauce, sztuce, biznesie jest też bardziej słyszalny. Dzięki temu starania o poprawę sytuacji zdrowotnej na świecie, walka z ubóstwem i zanieczyszczeniem środowiska mogą okazać się skuteczniejsze. W dziedzinie twórczości kobiety wymyślają kulturę na nowo, testują granice sztuki i ekspresji artystycznej. 

Tegoroczne obchody są okazją do zastanowienia się, jak można wesprzeć innowacyjne i kreatywne kobiety we wprowadzeniu ich pomysłów w życie. Z danych WIPO wynika, że w skali globalnej kobiety mają utrudniony dostęp do systemów własności intelektualnej. Mniej niż jedna trzecia międzynarodowych zgłoszeń patentowych złożonych w 2015 była autorstwa kobiet. Niedostateczny jest również udział kobiet w świecie twórczości - Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje na przykład, że tylko 7% reżyserów i 20% scenarzystów na świecie to kobiety. 

Źródło WIPO.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031