Dwója dla TVN24, czwórka dla TVP

30-10-2009, 13:45

Nieprawidłowo opisane formularze kontaktowe i nieprecyzyjnie działające wyszukiwarki to błędy, jakie znalazł serwis Widzialni.eu podczas audytu stron internetowych polskich nadawców telewizyjnych pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Badanie odbyło się dwuetapowo. Na początku został przeprowadzony wywiad z użytkownikami niewidomymi, niedowidzącymi i głuchymi. Etap drugi to analiza ekspercka, której celem było sprawdzenie zgodności kodu źródłowego serwisów z wytycznymi międzynarodowego konsorcjum W3C.

Do testowania serwisów wykorzystano programy czytające Jaws i Window Eyes oraz program powiększający Lunar. Podczas testów niepełnosprawni wzięli od uwagę pięć elementów:

  • tytuł strony,
  • poprawne opisy nagłówków,
  • bezpośrednie czytanie tekstu po kliknięciu na link,
  • odpowiednio opisane linki,
  • opisane pola formularzy.

Zbadanie płynności nawigacji w serwisie oraz jego struktury oceniono po wykonaniu pięciu zadań. Konsultanci musieli m.in. znaleźć takie elementy, jak dane adresowe stacji, formularz kontaktowy, formularz rejestracji – logowania, a ponadto wyszukać informację o prowadzącym głównego programu informacyjnego w paśmie wieczornym oraz dane o programie w podanym dniu i godzinie.

Najwięcej trudności niepełnosprawnym konsultantom sprawiały nieprawidłowo opisane pola formularzy kontaktowych i nieprecyzyjnie działające wyszukiwarki.

Dużym problemem dla osób niewidomych był brak możliwości odczytania tekstu przez program czytający po kliknięciu na link. W żadnym z badanych serwisów informacje i klipy filmowe nie posiadały opisów dla osób głuchych.

Najwyższą ocenę otrzymał serwis TVP. Pomimo tego, że nie jest wolny od błędów, nawigacja po nim nie sprawiała dużych problemów. W serwisie znajduje się również zakładka „dostępność” dedykowana osobom niepełnosprawnym.

Ranking serwisów nadawców z przyznanymi punktami (w nawiasie przyznane oceny):

  1. www.tvp.pl 18 (dobra)
  2. www.tvp.info 17,5 (dobra-)
  3. www.tvn.pl 15 (dostateczna)
  4. www.polsat.pl 14 (dostateczna)
  5. www.tvn24.pl (niedostateczna)

Więcej szczegółów na temat audytu na stronie Widzialnych.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031