Dwa lata semantycznej wyszukiwarki Wolfram Alpha

01-06-2011, 17:05

Choć nie jest bezpośrednią konkurencją dla Google, z Wolfram Alpha i tak każdego dnia korzystają miliony internautów poszukujących wiedzy.

Twórcy Wolfram Alpha wolą ją nazywać bazą wiedzy, niż typową wyszukiwarką, z którą większość internautów utożsamia Google. Jak przyznają, o konkurencji nie może być mowy, ale też nie to jest celem projektu.

>>Czytaj także: Australijska policja znów przyłapana na piractwie

Sonda
Korzystasz z Wolfram Alpha?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Z części technologii opracowywanej w Wolfram Alpha już teraz korzysta Bing, natomiast Google również radzi sobie z wieloma zapytaniami pisanymi w naturalnym języku ludzi. Przedstawiciele giganta z Mountain View przyznali jednak niedawno, że internauci już tak mocno przyzwyczaili się do podawania wyłącznie słów kluczowych, że mało kto ma ochotę tworzyć zapytania, konstruując poprawne gramatycznie zdania.

Stephen Wolfram, który stoi za stworzeniem semantycznej wyszukiwarki, zauważa, że jest ona wykorzystywana bardzo często przez uczniów, choć jak informowaliśmy w Dzienniku Internautów jakiś czas temu, nie należy bezgranicznie ufać odpowiedziom serwowanym przez Wolfram Alpha.

W dwa lata po starcie usługi nad jej rozwojem pracuje już ponad 200 osób i według twórców całość jest już "trochę dochodowa". Sama wyszukiwarka to jednak tylko jeden z kilku projektów przygotowywanych przez firmę Wolfram Research.

Zespół pracuje również nad płatnymi narzędziami ułatwiającymi naukę, a także pakietami takimi, jak Mathematica, służącymi ułatwianiu różnego rodzaju obliczeń. Jeśli chodzi o samą wyszukiwarkę, autorzy nie ukrywają, że choć dostępna jest już na rynku dość długo, użytkownicy wciąż znają jej możliwości wyłącznie powierzchownie, często wpisując po prostu testowe zapytania.

>>Czytaj także: Użytkownicy Androida niechętnie płacą za aplikacje


Źródło: Wired
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31