Drukarka atramentowa czy laserowa?

22-11-2019, 10:03

Kiedyś z drukarek można było korzystać tylko w biurach. Obecnie stanowią standard również w użytku domowym, ponieważ są przystępne pod względem cenowym i każdy może dopasować wybór do swoich możliwości finansowych oraz potrzeb. Modeli drukarek jest wiele, dlatego warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ich temat. Jakie właściwości ma drukarka atramentowa, a jakie laserowa? Którą wybrać?

drukarka

Rodzaje drukarek – podstawowy podział

Niezależnie od tego, czy drukarki służą do potrzeb domowych czy biurowych, pod względem technologicznym można rozróżnić dwie wersje:

  • drukarki atramentowe – wydruk jest możliwy dzięki pojemnikom z tuszem przesuwanym przy pomocy głowicy. Krople tuszu są nanoszone na papier.
  • drukarki laserowe – aby wydruk był możliwy, potrzebne są tonery do drukarek. Cząsteczki tonera zostają rozprowadzone przy pomocy specjalnego wałka.

Z kolei drukarki laserowe można podzielić na dwa rodzaje pod względem sposobu działania:

  • drukarki monochromatyczne – pozwalają wyłącznie na wydruk czarno-biały,
  • drukarki kolorowe – umożliwiają wydruk czarno-biały i kolorowy, ale ich cena jest zdecydowanie wyższa.

Obecna oferta rynkowa jest bogata i warto zastanowić się, czy wybrać drukarkę, czy urządzenie wielofunkcyjne. Działają na podobnej zasadzie, tak samo trzeba kupić toner do drukarki, ale spełniają więcej funkcji. Zapewniają:

  • drukowanie,
  • skanowanie,
  • kserowanie.

Niektóre mają również funkcję faksu. Są to znakomite urządzenia do użytku domowego. Szczególnie przydatne uczniom i studentom, którzy potrzebują kserokopii różnych materiałów lub zeskanowania notatek znajomych. Posiadanie takiego urządzenia może stanowić oszczędność pieniędzy, ale też pozwala zaoszczędzić czas poświęcany na odwiedzanie punktu ksero.

Zalety i wady drukarek atramentowych

Drukarka atramentowa jest polecana osobom, które dysponują niewielkim budżetem. Niska cena urządzenia sprawia, że jej posiadaczem może być niemal każdy. Materiały można drukować w kolorze. Wystarczy kupić kolorowy tusz – każda drukarka jest przystosowana do takiego wydruku. Kolorowy wydruk jest niedrogi, a na dodatek jakość wydruku zdjęć jest lepsza niż w drukarkach laserowych. Drukarki atramentowe świetnie sprawdzają się w domach, ponieważ są mniejsze niż laserowe, więc nie zajmują dużo miejsca. Za to ogólna jakość wydruku jest klasyfikowana jako średnia. Prędkość drukowania również nie jest imponująca w stosunku do wersji laserowej. Koszty eksploatacji zależą od danego modelu drukarki. Aby je obniżyć, można sięgać po zamienniki oryginalnych tuszów.

Zalety i wady drukarek laserowych 

Drukarki laserowe są bardziej wydajne. Wystarczy spojrzeć na toner do drukarki laserowej i sprawdzić specyfikację w kwestii liczby stron wydruku, aby przekonać się, że zainwestowanie w drukarkę laserową może być opłacalne. Tonery do różnych modeli urządzeń są dostępne na stronie https://www.drukuj24.pl/. Zalety drukarek laserowych to: niskie koszty eksploatacji, duża szybkość, wysoka jakość oraz trwałość wydruku. Podstawową wadę stanowi wyższa cena i konieczność wyboru między drukarką monochromatyczną a kolorową. Wybór rodzaju drukarki zależy od indywidualnych potrzeb.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
To warto przeczytać


fot. Poly


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: