Drugi HDD w laptopie? To proste!

informacja prasowa 18-02-2013, 16:31

Współcześnie dostępne na rynku laptopy mają naprawdę duże dyski twarde. Ale nawet 500 GB czy 1 TB nie są już pojemnościami, które potrafią bez trudu zmieścić wszystkie nasze dane.

Robimy coraz więcej zdjęć, w coraz lepszej jakości. Przechowujemy filmy w jakości HD, gromadzimy wiele albumów muzycznych w MP3 czy bezstratnym standardzie FLAC. Lepsza jakość oznacza większe wymagania wobec sprzętu. To wszystko sprawia, że nawet wydający się gigantycznym dysk twardy w nowym laptopie będzie, prędzej lub później, potrzebował wsparcia. Na co się zdecydować? Na pewno nie na tuzin płyt DVD, które są mało pojemne i niepraktyczne. Dobrym rozwiązaniem wydawać się może dysk podłączany przez USB, ale nawet najnowszy standard, oznaczany jako 3.0, nie da nam takiej szybkości dostępu do danych jak interfejs SATA. Poza tym taki dysk zawsze pozostanie urządzeniem zewnętrznym, które możemy zgubić lub o nim zapomnieć i które bywa nieporęczne. 

Co nam zatem zostaje? Zamontowanie na stałe drugiego HDD w laptopie, w kieszeni, która pozwoli na podłączenie drugiego dysku poprzez interfejs SATA.

Kieszeń ZETA do Dell

Fot. kieszeń ZETA do Lenovo

Jeden laptop, dwa dyski twarde 

Idea wydaje się ciekawa, zresztą nienowa, bo stacjonarne komputery miały kieszenie, które z powodzeniem pozwalały na przenoszenie dysków z jednej maszyny do innej. Laptopy są jednak mniejsze i zwykle nie mają wolnych slotów. Gdzie więc umieszczony może zostać dodatkowy dysk twardy?

Kieszenie w laptopach montuje się w miejscu napędu optycznego. Z zewnątrz wszystko wygląda tak samo, można nawet zachować oryginalny panel, ale w środku, zamiast wysuwanej szuflady, znajduje się dysk twardy na złączu SATA. Takie rozwiązanie pozwala na montaż lepszego i szybszego dysku nawet w starym komputerze, którego fabryczny dysk działa jako IDE.

Strata napędu optycznego nie jest dotkliwa, bo w zamian otrzymujemy coś o wiele lepszego. Poza tym warto zastanowić się, kiedy ostatnio mieliśmy w rękach płytę DVD lub CD?

Kieszenie dedykowane do konkretnych modeli

Gdy brakuje nam miejsca na dysku, wybór wydaje się więc dość prosty, zwłaszcza że koszt samej kieszeni nie jest duży i za sprzęt dobrej jakości wystarczy zapłacić kwotę w okolicach 100 zł. W tej cenie dostajemy pewność, że urządzenie będzie prawidłowo działało w naszym komputerze, a wykonanie elementów z dopasowanego aluminium gwarantuje, że montaż nie przysporzy większych trudności, o czym mogli się przekonać ci, którzy próbowali tzw. zamienników.

Kieszeń ZETA do DELL dedykowana

Fot. kieszeń ZETA do DELL dedykowana

Kieszenie do laptopów oferowane przez Zeta-Notebooks posiadają 24-miesięczną gwarancję a zastosowany w nich chip dopasowuje się automatycznie do każdego modelu komputera. Pozwala to na wykorzystanie maksymalnej prędkości transferu danych obsługiwanej przez dysk. Firma posiada kieszenie do konkretnych laptopów, w dwóch rozmiarach: 12,7 mm i 9,5 mm (warto zmierzyć przed zakupem). Wszystkie współpracują z dyskami SATA i SSD, które umieszcza się w środku za pomocą dwóch śrubek.

Drugi dysk – więcej możliwości

Dodatkowy dysk w kieszeni daje nam dużą elastyczność użycia komputera. Nie tylko zwiększa on powierzchnię do magazynowania danych, ale może być użyty na kopie zapasowe albo na zainstalowanie drugiego systemu operacyjnego.

Główną zaletą zamontowania dysku w kieszeni jest to, że będzie działał on o wiele szybciej niż urządzenie podłączone przez USB, ale również to, że biorąc laptopa nie musimy pamiętać o niczym więcej, bo nasz przenośny komputer w dalszym ciągu pozostaje jedną, zamkniętą bryłą.

Kieszeń może nam służyć do przetestowania dysku SSD lub po prostu jako przechowalnia danych, na które zawsze brakuje miejsca.

Ofertę kieszeni do laptopów można znaleźć na zeta-notebooks.pl***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag Zeta-Notebookstag laptopytag kieszeń HDDtag HDD

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031