Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dużo się mówi dzisiaj w Polsce o franku szwajcarskim w kontekście obecnej wysokości kosztów - głównie związanych z rosnącą wartością rynkową tej waluty - jakie są zobowiązani ponosić polscy klienci banków spłacający kredyty w tej walucie, oraz o ewentualnym przewalutowaniu tych kredytów, aby te koszty niwelować.

frank szwajcarski

Dyskusja trwa zażarta, gdyż spora jest skala zjawiska. Według statystyk kredyt we franku szwajcarskim - tej "wirtualnej" galopującej walucie - posiada około siedemset tysięcy Polaków, a rata tego kredytu na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wzrosła, w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie.

W skali mikro natomiast frank szwajcarski jako waluta funkcjonująca na rynku wymiany pozostaje także w bardziej praktycznym użyciu, chociaż paradoksalnie - o ironio! - ma dzisiaj mniejszy wpływ na życie i finanse przeciętnego zjadacza chleba w Polsce.

Statystyki pokazują (Eurostat), że w latach 2003- 2013 liczba osób przebywających w Szwajcarii, a posiadających polskie obywatelstwo wzrosła o 11,6. W 2013 roku przebywało tam około 16,3 ludzi z polskimi paszportami. Po zniesieniu na początku kwietnia 2014 przez Szwajcarię wszelkich ograniczeń w zatrudnieniu obywateli państw Unii Europejskiej, jak można się domyślać, liczba Polaków przebywających i pracujących w Konfederacji Szwajcarskiej jest znacząco wyższa. Liczbę tą szacuje się na 40 tys. Nie ma dokładnych statystyk, ile szwajcarskiej waluty wpływa obecnie na konta bankowe w Polsce. Ale płaca minimalna w Szwajcarii wynosi obecnie 4 tys. CHF, a średni dochód to 5 tys. CHF na osobę. Przy obecnym kursie kwoty te potrafią zadziałać na wyobraźnię.

Oczywiście w naszym kraju jedyną obowiązująca walutą jest złoty i chcąc móc w jakiś sposób korzystać w kraju ze środków w walucie obcej, trzeba je najpierw przewalutować, czyli sprzedać samemu albo skorzystać z usług oferowanych w tym zakresie przez banki.

Oprócz zwykłego konta osobistego w ofercie większości banków znajduje się także specjalne konto walutowe, którego założenie i prowadzenie - co stało się już standardem - nie wymaga żadnych opłat ani prowizji. Ze środków zgromadzonych na koncie walutowym możemy korzystać w podobny sposób jak w przypadku konta osobistego, założonego w obowiązującej w kraju walucie, pamiętając tylko, że każda transakcja, na przykład płatności kartą, będzie obligatoryjnie i automatycznie przewalutowana po aktualnym kursie bankowym dla danej waluty. Zazwyczaj dochodzą do tego dodatkowo każdorazowo prowizje widniejące w tabeli opłat każdego banku, z którą każdy posiadacz rachunku może się osobiście zapoznać. Dotyczy to operacji w obcej walucie na terenie kraju. Korzystając z konta i waluty w państwie, gdzie obowiązuje dana waluta, przewalutowania oczywiście nie ma.

Aby zoptymalizować koszta związane z obsługą przewalutowania, można bez żadnych przeszkód wypłacić środki zgromadzone w obcej walucie, odwiedzając placówkę banku. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę fakt, że banki nie zawsze i nie w każdym punkcie obsługi wypłacają pieniądze w innej walucie na żądanie i "od ręki". Przyjęło się, że chęć wypłaty środków w wartościach dewizowych należy składać względnie wcześniej, z reguły jest to kilka dni.

 

 

Źródło: Publikacja opłacona



Komunikaty Firm

Jeśli chcesz, aby informacja prasowa Twojej firmy pojawiła się w DI, skorzystaj z naszej usługi Komunikaty Firm. Po szczegóły pisz pod adres kf@di24.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR