DRM Ubisoftu złamany i znów piraci mają lepiej

05-03-2010, 10:48

Złamano nowe zabezpieczenia antypirackie Ubisoftu zmuszające graczy do logowania się na konto online. Po raz kolejny dochodzi do sytuacji, kiedy tylko to "legalni" nabywcy muszą zmagać się z ograniczeniami. Ubisoft przekonuje, że gry bez zabezpieczeń są niekompletne, ale oświadczenia te chyba nikogo nie przekonują.

Na początku lutego wspominaliśmy w DI o nowym rozwiązaniu DRM od Ubisoftu. Wymaga ono, aby gracz uruchamiający grę był zalogowany na swoje konto w serwisie Ubi.com. Jeśli tego nie zrobi (nawet z powodu problemów z dostępem do sieci), to gra się nie uruchomi.

Ubisoft obiecywał w związku z tym takie korzyści, jak możliwość instalowania gry na dowolnej liczbie swoich komputerów oraz eksportowanie zapisów gry na serwery Ubisoftu.

>>> Czytaj: Nie pograsz bez internetu – nowa odsłona DRM

W rozwiązaniu tym niektórzy dopatrywali się rewolucji, ale skończyło się tak, jak zawsze. Jak podaje TorrentFreak, udostępniona we wtorek gra Silent Hunter 5 już po kilku godzinach od premiery była dostępna w wersji pirackiej z crackiem (zob. Ubisoft’s Uber DRM Cracked Within a Day). Po raz kolejny potwierdzono podstawową wadę DRM – jeśli system zostanie złamany, to piraci dostaną produkt na lepszych warunkach niż osoby kupujące go legalnie.

Firma Ubisoft przekonuje, że nic się nie stało. Jej przedstawiciele powiedzieli serwisowi CVG, że "plotka jest fałszywa", ale dodali, że każdy gracz pobierający scrackowaną wersję przekona się, iż jest ona niekompletna (źródło: CVG, Ubi rubbishes DRM crack reports).

Przedstawiciele Ubisoftu nie mówią, czego brakuje w scrackowanej wersji. Piraci natomiast nie odczuwają żadnych braków. Serwis TorrentFreak podaje, że osoby pobierające piracką wersję są z niej zadowolone. Na obecnym etapie z pewnością można powiedzieć, że w wersji pirackiej brakuje... zabezpieczenia antypirackiego.

Jaki będzie wpływ nowych zabezpieczeń na sprzedaż gry? Nie wiadomo, ale na forum Subsim przeprowadzono ankietę, w ramach której zapytano amatorów gier typu Silent Hunter o nastawienie do nowego DRM Ubisoftu. Tylko 15% respondentów stwierdziło, że zabezpieczenie im nie przeszkadza. Większość członków społeczności (ponad 61%) zadeklarowała, że nie kupi gry z takim zabezpieczeniem. 11% ankietowanych wstrzyma się z zakupem.

Możliwe, że Ubisoft jeszcze zrezygnuje ze wspomnianego zabezpieczenia. Czy skorzysta przy tym z cracka, jak ostatnim razem?

>>> Czytaj: Producenci gry ukradli cracka


Źródło: CVG, TorrentFreak
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031