Dotykowy ekran w laptopie z Windows 7 (wideo)

29-05-2008, 08:27

Technologię multi-dotykową dostępną na laptopie i działającą pod kontrolą systemu Windows 7 zaprezentowała firma Microsoft na konferencji D-All Things Digital. Analitycy przyznają, że ta nowinka może w przyszłości zmienić sposób komunikowania się z komputerem.

Już drugi rok z rzędu Microsft na konferencji D-All Things Digital prezentuje technologię dotykową, która ma zmienić świat komputerów. W zeszłym roku koncern pokazał komputer Surface przypominający stolik do kawy. Komputerem tym zainteresowały się sieci sklepów i hoteli, ale było oczywiste, że nikt nie kupi takiego urządzenia aby na nim regularnie pracować.

Na tegorocznej konferencji było już nieco inaczej. Wiceprezes Microsoftu Julie Larson-Green zaprezentowała technologię multi-dotykową na laptopie Dell. W czasie prezentacji pokazała manipulowanie obrazami (rozciąganie, przesuwanie), narysowała prosty rysunek i naciskała klawisze wirtualnego pianina, które były wyświetlone na ekranie. Wszystko to sugerowało  możliwe zastosowania technologii dotykowej na komputerze osobistym.

Larson-Green zapewniła, że dzięki systemowi Windows 7 (następcy Windows Vista), technologia multi-dotykowa będzie mogła się znaleźć w komputerze każdego kształtu i wielkości. To właśnie najbardziej poruszyło osoby obecne na konferencji. Zaprezentowany rok temu "stolik do kawy" był urządzeniem dużym, a jego kształt uniemożliwiał nawet wygodne siedzenie. Technologia dotykowa w osobistym laptopie to już jednak coś, co naprawdę może zmienić sposób pracy na komputerze.

W relacjach z konferencji oraz na blogu Windows Vista nie ma niestety dokładnych informacji na temat możliwośći nowego rozwiązania (np. limit punktów dotyku). Zaprezentowany rok temu surface radził sobie z 52 punktami punktami dotyku, ale laptop z ekranem dotykowym nie korzysta z tych samych rozwiązań sprzętowych.

Na konferencji D-All Things Digital przedstawiciele Microsoftu zapewniali, że technologia dotykowa to zaledwie niewielka część innowacji, jakie wprowadzi Windows 7. Niestety o innych innowacjach nie chcieli mówić. Ballmer przyznał, że pomysł wprowadzenia technologii dotykowej to inspiracja poczynaniami firmy Apple, która zdobyła rynek smartfonów właśnie urządzeniem z ekranem dotykowym (iPhone).

Windows 7 do sprzedaży ma trafić na przełomie lat 2009/2010. Zaprezentowaną na konferencji technologię można obejrzeć na filmie poniżej.


Video: Multi-Touch in Windows 7


Komentarze
comments powered by Disqus
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2017»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2017 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.