Dotacje na innowacje? Wykorzystaj je, aby zaoferować klientom nowy produkt

14-03-2017, 12:45

Prowadzisz niewielką firmę produkcyjną? Masz zatem szansę pozyskać dotacje na innowacje. Jeżeli masz pomysł na nowy produkt, to nie wahaj się – możesz jedynie zyskać.

dotacje na innowacje ideabank.pl

Z pewnością masz świadomość, że wyprodukowanie nowego produktu wymaga sporych nakładów finansowych. Jeżeli chcesz zarabiać, a twoja firma ma być w przyszłości rozpoznawalna, to nie wystarczy, że będziesz jedynie oferować produkty, które są już dostępne – konieczne będzie wyjście do klienta z nowymi rozwiązaniami. Dotacje unijne pozwolą ci zrealizować i przedstawić konsumentom twoje pomysły.

Dotacje na innowacje, czyli na co?

O dotacjach na innowacje możesz przeczytać m.in. tutaj: https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm. Zanim jednak rozpoczniesz lekturę, powinieneś wiedzieć, jak rozumieć słowo „innowacje”. Jeżeli chcesz np. przepakować swój produkt do nowego opakowania lub zmienić jego kolor, to nie masz szansy otrzymać na to pieniędzy ze środków unijnych w ramach dotacji na innowacje. Dlaczego? W tym kontekście innowacje przez unijnych urzędników są rozumiane jako np. nowy produkt lub dotychczasowy produkt oferowany przez firmę, ale wzbogacony o nowe funkcje.

Wraz ze swoimi pracownikami wymyśliłeś zupełnie nowy produkt, którego nie ma jeszcze na rynku? Zamiast po kredyt do banku, udaj się po środki z funduszy europejskich.

Co musisz wiedzieć o dotacjach na innowacje?

Dotacje na innowacje są przyznawane firmom w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Możesz ubiegać się o przyznanie takich środków m.in. na:

  • dofinansowanie na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań lub produktów na rynek,
  • zakup maszyn i urządzeń, dzięki którym twoja firma będzie mogła dostarczać innowacyjne produkty.

Przykładowo przedsiębiorcy z województwa śląskiego mogą liczyć na dotację w wysokości do 2 mln zł – maksymalnie do 50% wartości projektu.

Pieniądze na dotacje na innowacje zostały zarezerwowane dla firm z wszystkich województw w Polsce. Jako osoba zainteresowana, musisz jednak pamiętać o terminach – w każdym województwie obowiązują inne terminy złożenia wniosku.

Czy musisz mieć wyniki prac badawczo-rozwojowych?

Wprowadzenie na rynek nowego produktu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia stosownych prac. Mowa o pracach badawczo-rozwojowych (B+R). Czy musisz dysponować wynikami takich prac, aby starać się o dotację? To zależy od programu, z jakiego będziesz chciał pozyskać środki.

W przypadku niektórych programów nie będziesz potrzebował wyników prac badawczo-rozwojowych. Są też programy, gdzie za posiadanie i przedstawienie takich wyników otrzymasz dodatkowe punktu. W efekcie zwiększysz swoje szanse na otrzymanie dotacji. Czasem wyniki są obowiązkowe – bez nich twój wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Dlaczego warto starać się o dotacje na innowacje?

Wprowadzenie na rynek nowego produktu zawsze wiąże się z zainteresowaniem konsumentów. Oznacza to, że możesz liczyć nie tylko na dobry zarobek, lecz także umocnić swoją markę. W efekcie możesz stać się też liderem w branży.

Pamiętaj, że wszystkie dotacje unijne, o które mogą starać się przedsiębiorcy w latach 2014-2020, to dotacje przeznaczone głównie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. W praktyce zatem z powodzeniem możesz rozpocząć konkurować z największymi firmami działającymi w twojej branży. Może warto spróbować?


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag Idea Banktag dotacje na innowacje
To warto przeczytaćfot. geraltKomentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.