Dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych – jak je pozyskać?

10-04-2018, 08:30

Pomimo faktu, że polska gospodarka rozwija się coraz mocniej, poziom innowacyjności w większości przedsiębiorstw nadal odstaje od tego, jaki prezentowany jest w innych krajach Unii Europejskiej. Przedsiębiorcom, zwłaszcza tym średnim i małym, z reguły brakuje odpowiedniego zaplecza badawczego, niezbędnego do samodzielnej realizacji i wprowadzania nowatorskich rozwiązań w swojej ofercie. Często podawanym powodem jest brak odpowiednich środków finansowych na realizację takich zadań, dlatego doskonałym rozwiązaniem są dla nich dotacje unijne, które powstały po to, by wspomóc w rozkręceniu działalności.

mikroskop

 

Fundusze na innowacje

Przedsiębiorstwa mogą starać się o środki między innymi w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) – działanie 1.1. Fundusze pozyskane z tego źródła można wydać na kilka rodzajów działań:

  • „badania przemysłowe”, które mają na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do opracowania nowych produktów, usług, procesów lub znaczącego udoskonalenia dotychczasowych rozwiązań. W ich obrębie możliwe jest stworzenie części złożonych systemów, budowa prototypów w warunkach laboratoryjnych oraz linii pilotażowych, jeśli są one konieczne do badań przemysłowych.

  • „eksperymentalne prace rozwojowe” opierają się na wykorzystaniu aktualnie dostępnej wiedzy naukowej, technicznej oraz umiejętności biznesowych i innych do opracowania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług, często powiązane ze zdobywaniem nowych rynków. Można w ich ramach opracować demonstracje, prototypy, projekty pilotażowe, a także dokonać testów i walidacji nowych rozwiązań w otoczeniu zbliżonym do warunków rzeczywistego ich działania.

  • „prace wdrożeniowe”, a konkretnie ich początkowe etapy wdrażania wyników projektu. Ich wysokość jednak nie może przekroczyć 20% kosztów kwalifikowanych.

Pieniądze na realizację badań w ramach POIR pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz funduszy krajowych. Działanie to ma charakter inwestycyjny a dziedziny wsparcia i rodzaje projektów są określone w samym programie i opisie jego priorytetów.

 

Kto może się starać o wsparcie?

Dofinansowanie w ramach POIG mogą uzyskać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw lub przedsiębiorstw i jednostek naukowych, start-upy oraz instytucje otoczenia biznesu. Od jednostek przystępujących do konkursów wymagany jest minimalny wkład własny. Dla badań przemysłowych wynosi on 20%, dla eksperymentalnych prac rozwojowych jest to 40%, a 30% w przypadku studium wykonalności. Dofinansowanie może być realizowane w formie refundacji całości lub części wydatków poniesionych przez realizatora projektu czy zaliczki, która wypłacana jest w poczet planowanych wydatków.

Dofinansowanie obejmuje jedynie tzw. koszty kwalifikowane, które są szczegółowo określone w katalogu, a wszelkie niezbędne działania, które nie znalazły się na liście kosztów kwalifikowanych, należy sfinansować we własnym zakresie.

 

Jak złożyć wniosek w konkursie w ramach POIG?

Wnioski można składać w ramach różnych podziałań. Dla sektora MŚP optymalnym rozwiązaniem jest tzw. „szybka ścieżka” obejmująca konkursy w ramach Działania 1.1., Poddziałania 1.1.1. Za ich prowadzenie konkursów odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Sam wniosek musi zostać odpowiednio przygotowany i jest to etap, który często skutkuje odrzuceniem dokumentów ze względów formalnych. Wymagane jest odpowiednie przygotowanie nie tylko treści samego wniosku i budżetu, ale także wszelkich innych dokumentów. Często już na tym etapie warto sięgnąć po pomoc wyspecjalizowanej w pisaniu wniosków firmie, która nie tylko pomoże w prawidłowym zebraniu wszelkich niezbędnych dokumentów czy opracowaniu ich, ale także złoży wniosek w imieniu przedsiębiorstwa oraz pomoże w czasie procedowania konkursu. Firma taka, jak np. mgpremium.pl pomoże też w prowadzeniu biura projektu oraz kontroli nad prawidłowością zarządzania finansami w czasie realizacji projektu, oraz w jego prawidłowym rozliczeniu.

 

Korzyści, jakie daje skorzystanie z pomocy profesjonalistów to nie tylko pewność prawidłowego złożenia wniosku, ale także oszczędność czasu i środków ze strony przedsiębiorcy i jego konsorcjantów, którzy mogą wówczas skupić się na merytorycznych aspektach wniosku i projektu.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Codecool

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.