Dofinansowanie PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego – kto może je otrzymać i ile wynosi?

06-06-2016, 21:45

Pracodawcy, którzy chcą zdecydować się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, mogą otrzymywać comiesięczne dofinansowanie do jego wynagrodzenia ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kiedy taka forma wsparcia przysługuje i jaka jest jej suma?

W Polsce liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych jest nawet do dwóch razy niższa niż w wielu krajach Europy – u nas to zaledwie 28%, natomiast średnia europejska wynosi 60%. Za taki stan rzeczy opowiada w dużej mierze niewiedza pracodawców oraz stereotypy – przedsiębiorcy uważają, że muszą płacić z własnej kieszeni za przystosowanie stanowiska pracy do osoby niepełnosprawnej, obawiają się skomplikowanych formalności oraz obniżenia jakości swoich usług czy produktów. Jest jednak wprost przeciwnie – niepełnosprawni pracownicy są zmotywowani do pracy, wykwalifikowani i kompetentni, a ich zatrudnienie wcale nie jest złożone. Dodatkowo także dla pracodawców Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma szereg różnych programów pomocowych. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z dofinansowania do comiesięcznego wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej.

 

Pracodawcy uprawnieni do pobierania dofinansowania do wynagrodzeń:

  • prowadzący zakład pracy chronionej

  • zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%

  • zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy

 

Pracodawca, który chce otrzymać dofinansowanie od PFRON musi pamiętać o tym, że jest ono możliwe tylko w sytuacji, gdy zdecyduje się na zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę. Wobec tego pracownicy pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło oraz umowa zlecenia, nie dają podstaw do ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej.

 

Korzyści z zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych są niebagatelne. Dla firmy 50-osobowej oszczędności mogą sięgnąć nawet 65tyś zł w skali roku.

 

Pracowników z niepełnosprawnością szukaj przez doświadczone agencje

Jeżeli również myślisz o zatrudnieniu pracownika z niepełnosprawnością, w takim przypadku warto pomyśleć o skorzystaniu ze wsparcia pomocy agencji pracy, które specjalizują się w tej dziedzinie.

 

Agencja pracy tymczasowej dla osób niepełnosprawnych Capital Work Sp. z o.o. od 4 lat prowadzi outsourcing zatrudniania osób niepełnosprawnych w całej Polsce. Swoich klientów odciąża również w formalnościach. Agencja pracy Capital Work otrzymała prestiżową nagrodę „Lodołamacza” za swoją działalność wspierającą osoby niepełnosprawne. Informacje dla pracowników i pracodawców chcących skorzystać z usług agencji Capital Work można znaleźć pod adresem: http://capitalwork.pl/.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytaćRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 
Serwisy specjalne: