Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Konduktometr, nazywany także fachowo miernikiem konduktancji, to niewielkie urządzenie przeznaczone zarówno do pomiaru przewodności różnorodnych roztworów elektrolitów, jak i poziomu zużycia elektrolitycznych akumulatorów elektrycznych.

konduktometry

Za jego pomocą jest możliwe określenie m.in. zanieczyszczenia oraz zasolenia wybranej substancji. Z niniejszego artykułu dowiemy się więcej na temat zastosowania tego sprzętu i sposobu jego użytkowania.

Ogólna charakterystyka urządzenia i jego zastosowanie

Wyróżniamy kilka rodzajów konduktometrów. Najczęściej stosowane są proste modele przenośne, które ze względu na kompaktowy rozmiar można bez trudu zabrać ze sobą w teren, aby dokonać stosownych pomiarów w konkretnym miejscu. Oprócz tego na rynku znajdziemy wersje terenowo-laboratoryjne (proste oraz rozbudowane), laboratoryjno-stacjonarne (przeważnie wielkości sporej kasy fiskalnej), a także przemysłowe, wykorzystywane całą dobę (o wadze do dwóch, trzech kilogramów).

Laboratoryjne i przemysłowe są bardziej zaawansowane niż przenośne i posiadają w swojej konstrukcji czujnik induktometryczny (ewentualnie indukcyjny), przetwornik i przedwzmacniacz pomiarowy, głowicę oraz akcesoria dodatkowe w postaci stojaka, specjalnego wysięgnika czy szafki montażowej. Jeśli chodzi o najczęstsze zastosowanie omawianych sprzętów, to służą one przede wszystkim do pomiarów wód chemicznych, gruntowych, rzecznych, głębinowych, laboratoryjnych, a nawet ścieków.

Ponadto są powszechnie używane w branży spożywczej (np. w procesie wytwarzania soków), na basenach i pływalniach (otwartych i zamkniętych), w przemyśle farmaceutycznym i galwanizacyjnym oraz przy produkcji różnego rodzaju kosmetyków, środków czystości, półprzewodników, farb i rozpuszczalników. Niekiedy za ich pomocą ustala się nawet zawartość soli w glebie.

Co istotne, mnóstwo konduktometrów umożliwia nie tylko rutynowe pomiary, ale również archiwizację danych. Większość modeli dostępnych w sklepach posiada panel sterowania i kolorowy, obsługiwany intuicyjnie wyświetlacz.

Przebieg badania krok po kroku

Konduktometry to w większości urządzenia stosunkowo łatwe w obsłudze i wymagające jedynie minimalnej wiedzy. Mowa tutaj w szczególności o powszechnie stosowanych wersjach mobilnych. Aby za ich pomocą dokonać pomiaru, należy umieścić specjalny czujnik konduktometryczny w określonej cieczy i chwilę odczekać.

Na wyświetlaczu pojawi się gotowy wynik, który może się nieco różnić w zależności od klasy sprzętu i jego precyzyjności. Jeśli wskazuje on na duże zmiany konduktywności, wówczas może to świadczyć o zanieczyszczeniu danego roztworu albo związkami mineralnymi, albo też organicznymi. Najbardziej wygodne w użytkowaniu są te konduktometry, które mają wbudowaną funkcję automatycznego zapisu uzyskanych rezultatów w pamięci oraz przygotowywania ich dokładnej cyfrowej analizy.

Po podłączeniu sprzętu do laptopa lub komputera stacjonarnego możliwa jest dalsza obróbka informacji, co ułatwia późniejsze sporządzanie zarówno raportów, jak i podsumowań okresowych i rocznych. Daje to niezwykle dobre rozeznanie o substancjach poddanych badaniu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Następny artykuł » zamknij

Jak dobrze zapakować paczkę





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag konduktometr