Do czego przelać i jak przechowywać wino domowe?

24-02-2020, 07:22

Sporządzanie domowym sposobem różnego rodzaju trunków: wina, piwa, cydru czy nalewek, staje się popularniejszą praktyką. Dla amatorów własnoręcznie przygotowywanego wina przygotowaliśmy poradnik, a w nim m.in.: w czym przygotować owoce do wstępnej i właściwej fermentacji oraz do czego przelać i jak przechowywać gotowy trunek, by długo zachował swoją świeżość i aromat.

wino domowe

W czym zrobić wino? O procesie fermentacji

By wino dobrze fermentowało, potrzebne jest odpowiednie opakowanie. Koneserzy domowych trunków najczęściej sięgają po duże, szklane butle, funkcjonujące również pod innymi nazwami (balon lub gąsior). To nie wszystko, by zaczął się proces fermentacji - niezbędna jest jeszcze rurka fermentacyjna. Wiele sklepów, oferujących produkty do produkcji domowych alkoholi, posiada w asortymencie sprytne 2w1: szklane opakowanie z korkiem i rurką fermentacyjną.

Inny rodzaj urządzenia to pojemnik fermentacyjny. Taki produkt służy do wstępnej fermentacji owoców na wina, nalewki czy inne trunki. Proces przygotowywania i fermentacji wina domowego dzieli się na kilka etapów. Pierwszy z nich to przygotowanie owoców. Można to zrobić na 2 sposoby:

  1. Zgnieść owoce na miazgę, dodać drożdże i odstawić na kilka dni, a przed dodaniem do balonu przefiltrować.
  2. Z owoców wycisnąć sok, a następnie połączyć go z drożdżami i syropem owocowym. Całość przelać do gąsiora.

Drugi etap to fermentacja - biorą w niej udział następujące komponenty: owoce (lub inna baza, np. ryż), drożdże z pożywką lub drożdże turbo, woda i cukier. Fermentacja wina dzieli się na 3 etapy: zafermentowanie (trwa około 2-3 dni, na powierzchni balonu pojawia się piana), fermentacja burzliwa (trwa 2-3 tygodnie, moszcz intensywnie pracuje, pieni się, a jego temperatura podnosi), dofermentowanie (trwa dopóki wydzielanie się CO2 całkowicie ustanie, drożdże osiadają na dnie butli). Przedostatni krok to zlewanie wina znad osadu (najlepiej wężykiem) - zabieg ten można powtarzać aż trunek będzie całkowicie klarowny. Ostatni krok to przelewanie wina do mniejszych butelek i zakorkowanie - o tym piszemy więcej poniżej.

Do czego przelać domowe wino?

Po wykonaniu wszystkich opisanych powyżej etapów przychodzi pora na przelanie domowego wina do stosownego opakowania. Najbardziej odpowiednie będą oczywiście butelki na wino oraz korki (do ich wkładania przyda się korkownica). Generalna zasada, jaka rządzi w świecie koneserów wina, jest następująca: butelki w kolorze oliwkowym lub zielonym nadają się do wina czerwonego, z kolei opakowania przezroczyste do wina białego lub różowego. Najpopularniejsza pojemność butelki na wino to 0,75 litra, ale można również postawić na inne objętości, np. 0,5 litra. Warto również wiedzieć, że korki należy wymieniać co kilka lat. Specjaliści podpowiadają, że syntetyczny korek typu Stericork wykazuje się najwyższą trwałością.

Jak przechowywać domowe wino?

By prawidłowo przechowywać wino domowe, wystarczy przestrzegać kilku najważniejszych zasad, czyli:

  • odpowiednia temperatura - wino powinno być przechowywane w dość niskiej temperaturze - oscylującej pomiędzy 10 a 18 stopni Celsjusza. W najniższej temperaturze zaleca się przechowywać wino różowe, w średniej (do 15 stopni) wino białe, w najwyższej (18-19 stopni) wino czerwone. Równie istotne jest też, by temperatura była stała - wahania i nagłe przeskoki z niskiej do bardzo wysokiej szkodzą winu,
  • brak światła - najbardziej pożądane miejsce do przechowywania wina to takie, gdzie panuje półmrok, dlatego najczęściej butelki z tym trunkiem znajdują się w piwnicach, ewentualnie spiżarniach. Wino dobrze jest ułożyć etykietą do góry - będzie to dodatkowa ochrona przed naturalnym światłem. Jeśli chodzi o światło sztuczne, eksperci zalecają oświetlenie LED, a rezygnację ze źródeł emitujących promieniowanie UV, takich jak świetlówki czy halogeny,
  • spokój - nie zaleca się, by wino przekładać czy obracać butelki z tym trunkiem - im mniej ruchów, tym lepiej,
  • korek zanurzony w winie - domowe wino należy przechowywać w pozycji poziomej, by korek był zanurzony w tym alkoholu. Korek nie traci sprężystości i nie kurczy się, a dzięki temu do butelki nie dostanie się niepożądany tlen, od którego trunek kwaśnieje. Kolejną pożądaną cechą w pomieszczeniu, gdzie trzymamy wino, jest odpowiedni poziom wilgotności. Zaleca się, by ten parametr wynosił około 70% - w takich warunkach korek nie wyschnie lub nie spuchnie czy nie pleśnieje (co zdarza się w przypadku zbyt wysokiego poziomu wilgotności powietrza).

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag wino domowetag wino
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: