Dlaczego warto zamówić gniazdka w sklepie internetowym?

23-09-2019, 13:43

Wykończenie domu czy mieszkania to żmudne i pracochłonne przedsięwzięcie. Jednym z istotnych etapów jest wykonanie instalacji elektrycznej. Końcowym etapem wykonania przyłącza elektrycznego jest zamontowanie gniazdek. Ten etap jest istotny nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale również z wygody, a przede wszystkim bezpieczeństwa, dlatego warto poświęcić mu większą uwagę. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę wybierając gniazdka i dlaczego warto je kupić przez Internet.

Gniazdko elektryczne - czyli co?

Gniazdko elektryczne albo kontakt pozwala na podłączenie odbiorników energii elektrycznej do prądu za pomocą odpowiedniej wtyczki. W Polsce najczęściej stosuje się jednofazowe instalacje elektryczne, co za tym idzie najczęściej montowane gniazdka to typu E lub C. Gniazdka typu E mają dwa otwory na przewód fazowy, oraz polec umieszczony pomiędzy nimi, do którego montuje się uziemienie. Gniazdka typu C nie posiadają uziemienia dlatego też są coraz rzadziej stosowane.

Wygląd gniazdek może się jednak różnić w zależności od kraju. Poza Polską popularny jest też typ gniazdek F, który posiada uziemienie, ale nie w formie bolca, tylko styków umieszczonych na bocznych ścianach. Ponadto na świecie można spotkać jeszcze wiele innych typów gniazdek do stosowania w domach, inne gniazdka będą też stosowane w przemyśle i wszędzie tam, gdzie wymagane jest wyższe napięcie zasilania.

Rodzaje gniazdek

Najczęściej gniazdka rozróżnia się w zależności od sposobu montażu, mogą to być gniazdka natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze nie wymagają kucia ścian, ale są mniej estetyczne, więc stosuje się je raczej wyłącznie w pomieszczeniach o charakterze gospodarczym. Gniazda podtynkowe montowane są na umieszczonej w ścianie specjalnej puszcze, takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne, dlatego to one stosowane są w domach.

Oprócz standardowych gniazdek wyróżnić można jeszcze takie do zastosowań specjalnych, takie jak chociażby:

  • w szczelnej obudowie, najczęściej z klapką – do wilgotnych pomieszczeń;
  • z ogranicznikiem przepięć, do podłączenia wrażliwego sprzętu elektronicznego;
  • bezpieczne dla dzieci, które działają tylko po włożeniu do nich wtyczki;
  • z portem USB, zastępujące ładowarkę;
  • gniazdka do odkurzaczy centralnych, często łączące w sobie element umożliwiający podłączenie do instalacji elektrycznej, z tym łączącym z instalacją ssącą;
  • gniazdka do specjalistycznych połączeń: antenowe, telefoniczne czy komputerowe.

Ponadto coraz częściej w domach stosuje się inteligentne rozwiązania. Także jeżeli chodzi o gniazdka dostępne są tego typu nowoczesne rozwiązania, które często można znaleźć pod nazwą smart-gniazdek.

gniazdko elektryczne

Rozkład gniazdek w domu

Przed zakupem kompletu gniazdek do domu nie tylko trzeba wybrać model dopasowany do rodzaju wykończenia wnętrza. W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję gdzie takie gniazdka mają być rozmieszczone, czy mają być to gniazdka pojedyncze czy podwójne. Tylko dzięki temu wiadomo będzie ile gniazdek i jakiego rodzaju należy zakupić.

Ilość gniazdek w poszczególnych pomieszczeniach to sprawa indywidualna. Warto dobrze przemyśleć gdzie w domu będziemy na stałe stał sprzęt elektryczny lub elektroniczny. Ponadto najczęściej gniazdka montuje się przy drzwiach, od strony wewnętrznej danego pomieszczenia

Dlaczego warto wybrać zakupy przez Internet?

Kupując gniazdka elektryczne, podobnie jak i wiele innych elementów do wykończenia domu warto skorzystać z możliwości jakie daje Internet. To nie tylko oszczędność czasu, zakupy online pozwalają odwiedzić dowolną ilość sklepów z własnej kanapy lub fotela. Nie trzeba nigdzie dojeżdżać, ani gubić się w gąszczu alejek marketów budowlanych. Zakupy Internetowe to najczęściej również oszczędność pieniędzy, przeglądając oferty w komputerze dużo łatwiej wybrać sprzedawcę, który oferuje najniższe ceny. Przy ilości gniazdek, które trzeba kupić zwykle do domu, te oszczędności mogą być znaczące. Do tego kupując gniazdka w sklepie internetowym mam gwarancję otrzymania potrzebnej nam ilości gniazdek za jednym razem, i to z dostawą do drzwi.

Zakupy w Internecie to też ułatwiony dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych, a przecież nie wszyscy mieszkają w dużych miastach, gdzie dostępne są niemal wszystkie nowinki wypuszczane na rynek. Choć mogłoby się wydawać, że w zakresie gniazdek technologia jest już znana od lat, to pojawienie się idei inteligentnego domu spowodowało, że także w tej materii bezustannie pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania.

Dlaczego warto inwestować w smart-gniazdka

Choć obecnie stosowane rozwiązania technologiczne, sprawiają, że gniazdka inteligentne najczęściej są nakładkami na klasyczne gniazdka, to są na tyle niewielkie, że nie wpływają ani na wygodę, ani na estetykę instalacji elektrycznej. A smart-plugi już nie tylko mogą włączać i wyłączać urządzenia według określonego harmonogramu. Inteligentne gniazdka pozwalają z poziomu komórki czy tabletu, nawet z poza domu nadzorować i sterować tym się dzieje z danym kontaktem. W zależności od wyboru konkretnego urządzenia dzięki inteligentnym gniazdkom można:

- w każdym momencie sprawdzić pobór prądu z danego gniazdka, dzięki czemu będziemy wiedzieli czy jest do niego podłączone jakieś działające urządzenie;

- śledzić zużycie prądu urządzeń, w tym tych działających w trybie stand-bay i dowiedzieć się czy któreś z nich niepotrzebnie nie nabijają rachunków;

- niektóre mają możliwość sterowania głosem;

- zdalnie włączyć lub wyłączyć dane gniazdko, co jest chyba najbardziej przydatną funkcją zwłaszcza dla zapominalskich.

Kupując smart-gniazdka trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na sposób jego komunikacji z innymi urządzeniami. Najczęściej takie gniazdka mogą się komunikować bezpośrednio z dedykowaną aplikacją na telefonie, ale niektóre z nich będą miały możliwość połączenia ich z centralnym systemem/urządzeniem sterującym wszystkimi urządzeniami w nowoczesnym, inteligentnym domu. Najwięcej tego typu rozwiązań dostępna jest tylko online, dlatego właśnie kupując gniazdka w sklepie internetowym najłatwiej dostosować rodzaj nowoczesnego rozwiązania do własnych potrzeb.


Źródło: Publikacja biznesowa. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: