Dlaczego przedsiębiorstwa nie dbają o środowisko?

26-01-2018, 02:11

O tym, jak bardzo człowiek uzależniony jest od środowiska, zasobów naturalnych i Ziemi uczymy się już w szkole podstawowej. Zależności pomiędzy zachowaniem ludzi, a postępującą degradacją natury przedstawiane są nie tylko w programach dokumentalnych, naukowych ale i kampaniach społecznościowych.

środowisko

Walka z bezmyślnym niszczeniem środowiska zmusiła nawet producentów do wzięcia udziału w tej beznadziejnej batalii nakładając na nich rygorystyczne zasady. Ci wykorzystujący opakowania mają obowiązek oznaczania ich odpowiednim oznakowaniem, pokazującym jak bardzo szkodliwe są one dla środowiska, tak by oddziaływać na świadomość konsumenta. Co jednak z tymi firmami, które funkcjonują bez jawnych dla społeczeństwa zasad odnoszących się do dbałości o środowisko? Są na to sposoby!

Z myślą o dbałość o środowisko i działanie zgodnie z zasadami ekologii powstały firmy, takie jak Eko-Aspekty, które specjalizują się w legalizowaniu działalności mającej wpływ na środowisko. To właśnie dzięki kontrolom popartym sprawozdaniami z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, gospodarowania odpadami, czy realizacji zarządzeń pokontrolnych organów ochrony środowiska oraz wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska możemy mieć pewność, że losy tego co nas otacza są w dobrych rękach. Szereg przepisów i ustaw proekologicznych choć często znienawidzonych przez duże koncerny i przemysł, walczą z naruszaniem zasad, które przyczyniają się do lepszego życia przeciętnych mieszkańców danej okolicy, miasta, a nawet całego kraju.

Rzadko kto zastanawia się nad tym, czy dane firmy mogą i czy robią to we właściwy sposób, jeśli chodzi o produkowanie odpadów, wypuszczanie gazów i innych pyłów w powietrze, czy wytwarzane odpady są właściwie transportowane i utylizowane. Na szczęście istnieje wiele dokumentów, które decydują o poprawności działania firm w zakresie ekologii. Do najczęściej zamawianych sprawozdań należą: wykonywane na zamówienie dokumentacje, opinie i ekspertyzy w celu uzyskania decyzji i pozwoleń zw. z ochroną środowiska tj.:

  • karty informacyjne przedsięwzięć,

  • raporty oddziaływania przedsięwzięć na środowisko,

  • wnioski o wydanie pozwoleń zintegrowanych,

  • wnioski o wydanie pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,

  • wnioski o wydanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów,

  • wnioski o wydanie zezwoleń na przetwarzanie, zbieranie i transport odpadów,

  • wnioski o wydanie pozwoleń wodnoprawnych (operaty wodnoprawne),

  • przeglądy ekologiczne instalacji,

  • instrukcje prowadzenia składowisk odpadów

Dlaczego mimo tego wiele firm nie dba o środowisko? Odpowiedź jest prosta – z oszczędności. Opłacanie firmy sprawdzającej zgodność z zasadami dbania o środowisko, odpowiednie zabezpieczanie odpadów, segregacja, właściwy ich transport do odpowiednich instytucji i wiele innych czynności związanych z proekologicznym zarządzaniem firmą kosztuje i to nie mało. Niestety krótkowzroczne myślenie i zamiatanie problemu pod dywan często kończy się tragicznie dla otoczenia, ludzi, środowiska a coraz częściej dla przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają ów zasad.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: