Dlaczego nie warto odpowiadać na spam

22-02-2016, 16:42

Wielu właścicieli kont poczty e-mail rozpoczyna swój dzień od usuwania lub odpowiadania na niechciane wiadomości i podejmowania prób wypisania się z list mailingowych. Bardzo często jednak skutek jest odmienny od oczekiwanego.

Dla spamerów jest to informacja, że odbiorca jest skłonny podjąć działanie w odpowiedzi na maila, więc często intensyfikują wysyłkę spamu. Efektem są nie tylko kolejne niechciane maile zapychające skrzynkę odbiorczą ale i utrata prywatności (w przypadku przekazania danych osobowych).

Realizując żądania spamerów można stracić sporo pieniędzy. Klasycznym przykładem takiej pułapki były tzw. maile nigeryjskie, w których proszono o wpłatę niewielkich kwot w zamian za partycypację w późniejszych zyskach. Oczywiście po zapłacie kontakt się urywał.

- Jeżeli widzimy podejrzaną wiadomość, nie otwierajmy jej nie, klikajmy w linki, ani nie pobierajmy plików – zaznacza Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej antywirusa AVG – Najczęstszym błędem jest próba wypisania z subskrypcji – potwierdzamy wtedy, że nasza skrzynka jest „czynna”, co może spowodować, jeszcze większą wysyłkę niechcianych wiadomości.

Najlepszą ochroną jest rozsądne korzystanie z adresu e-mail. Warto założyć sobie dodatkowe konto, służące do podawania w internecie. Przed przypadkowym złapaniem wirusa dołączonego do spamu ochroni zaktualizowany program antywirusowy. A ostatecznym rozwiązaniem jest (niestety) rezygnacja z ulubionego przez spamerów adresu e-mail.

7 żelaznych zasad postępowania ze spamem:

  1. Nigdy nie odpowiadaj na spam
  2. Nie klikaj w żadne linki, nie pobieraj plików w spamie
  3. WAŻNE! Nie klikaj w link "Proszę o wypisanie mnie z listy mailingowej"
  4. Dodaj adres wysyłający spam do listy zablokowanych
  5. Aktualizuj przeglądarkę i system antywirusowy
  6. Uważaj na lekkomyślne podawanie swojego adresu e-mail w internecie (wpisy, strony, komentarze, fora) - oszczędzi ci to dużo nerwów
  7. Ignoruj wszystkie wiadomości o rzekomej wygranej, prośbie pomocy - zwłaszcza gdy są pisane łamaną polszczyzną, a ich autorzy pochodzą z dalekich, egzotycznych krajów

 Autor: Radosław Klimek


Źródło: Informacja prasowa. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag spamtag porady
To warto przeczytać


fot. Sarota PR


Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.