Dlaczego klimatyzacja w samochodzie zawodzi?

24-05-2017, 20:13

Aby klimatyzacja samochodowa pracowała bez zarzutu, należy o nią dbać. Absolutną koniecznością jest coroczny przegląd układu chłodzenia. Wówczas to serwisanci dokonują niezbędnych zabiegów takich jak uzupełnienie czynnika chłodzącego, aplikacja oleju, czyszczenie połączone z odgrzybianiem, wymiana filtrów. Jeśli nie wykonujemy tych wszystkich czynności, klimatyzacja będzie działać nieprawidłowo, a w końcu się zepsuje.

Często zdarza się, że po zimie klimatyzacja nie spełnia swoich podstawowych funkcji. Po włączeniu nawiewu zamiast świeżego powietrza wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jego przyczyną jest brud gromadzący się na filtrze kabinowym, w parowniku i w przewodach wentylacyjnych. Materiał biologiczny, dla którego świetną pożywką są brud i wilgoć, powoduje nie tylko przykry zapach, ale także poważne infekcje dróg oddechowych, alergię i ataki astmy.

Kolejną przyczyną wadliwego działania klimatyzacji jest niedobór czynnika chłodzącego i oleju w sprężarce. Niektóre auta są wyposażone w systemy zabezpieczające i w przypadku niewystarczającej ilości gazu i oleju klimatyzacja po prostu się nie uruchomi. Nie wszystkie samochody jednak są w ten sposób zabezpieczone, a niewystarczająca ilość tych dwóch substancji jest przyczyną zatarcia kompresora. Jego naprawa jest bardzo kosztowna. Gaz do klimatyzacji samochodowej należy zatem uzupełniać regularnie podczas corocznego przeglądu (w ciągu roku układ traci nawet około 15% czynnika chłodzącego). Serwisant zaaplikuje wówczas także olej chroniący sprężarkę.

Warto pamiętać, że zatarciem kompresora grozi też zbyt długa przerwa w używaniu klimatyzacji. Można więc uruchomić ją od czasu do czasu także w sezonie zimowym.

 

Pomocy przy tworzeniu artykułu udzieliła hurtownia oferująca gaz do klimatyzacji samochodowej Elma RK


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.