Darmowe rozmowy komórkowe?

11-09-2007, 21:08

Obiecującą technologię wymiany danych pomiędzy telefonami komórkowymi opracowała szwedzka firma telekomunikacyjna. Wykorzystuje ona zasadę działania sieci peer-to-peer (p2p) i w efekcie może doprowadzić do sytuacji, w której rozmowy przez komórki będą darmowe. Niestety, zainteresowanie ze strony operatorów i producentów telefonów jest nikłe.

Rozwiązanie szwedzkiej firmy TerraNet zostało opracowane z myślą o terenach słabo zaludnionych, gdzie budowa nadajników jest nieopłacalna. Może zatem okazać się szansą dla krajów Afryki czy Azji Środkowej, a także dla wszelkich obszarów wiejskich - donosi BBC.

Cała idea polega na takim dostosowaniu telefonów, by pracowały one na zasadzie peer-to-peer (P2P). Wtedy do zrealizowania połączenia nie byłyby konieczne stacje naziemne telefonii komórkowej. Telefony same spełniałyby role nadajników, przekazując rozmowy niczym strumienie danych. Brak tej drogiej infrastruktury spowodowałby zredukowanie kosztów rozmów prawie do zera.

Jeden telefon ma zasięg ok. 1 kilometra, połączone w sieć znacznie zwiększają możliwości darmowego przekazywania rozmów. Zaraz po zalogowaniu aparat szukałby innych dostępnych w swoim zasięgu, powodując reakcję łańcuchową.

Zainteresowania nową technologią i modelem biznesowym nie wykazują jednak na razie ani operatorzy, ani producenci telefonów komórkowych. Póki co, jedynie Ericsson zdecydował się na przekazanie 3 milionów funtów na wsparcie projektu. Prototypowe rozwiązanie zostało zastosowane już w Tanzanii i Ekwadorze.

Źródło: BBC

Warto przeczytać:

  Tematy pokrewne:  

  tag TerraNet
    
  znajdź w serwisie


  RSS - Wywiad
  Wywiad  
  RSS - Interwencje
  RSS - Porady
  Porady  
  RSS - Listy
  Listy  
  « Styczeń 2021»
  PoWtŚrCzwPtSbNd
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031