Dane z dokumentów i statystyk Google w gadżetach

20-03-2008, 10:01

Śledzenie danych z Dokumentów Google lub statystyk swojej witryny stało możliwe z poziomu strony iGoogle. Wszystko dzięki udostępnionym przez kalifornijska firmę gadżetom i narzędziom.

Nowe narzędzia Google adresowane do użytkowników Dokumentów Google to Gadgets-in-Docs oraz Visualization API.

Pierwsze z tych narzędzi przeznaczone jest do wszystkich użytkowników. Pozwala ono na stworzenie gadżetu zawierające wykres lub wskaźnik, który będzie wizualizował dane z arkusza kalkulacyjnego na stronie iGoogle.

Aby go stworzyć trzeba uruchomić Dokumenty Google, wybrać arkusz kalkulacyjny i zaznaczyć dane, które chcemy widzieć w gadżecie. Następnie klikamy na ikonkę wykresu gdzie mamy do wyboru dwie opcję (tworzenia wykresu i gadżetu). Wybieramy oczywiście tę drugą.

Dodawanie gadżetu z danymi z Dokumentów Google do iGoogle
fot. - Dodawanie gadżetu z danymi z Dokumentów Google do iGoogle

Następnie trzeba wybrać rodzaj wykresu (wskaźnika) i uzupełnić dane. Kiedy już ukaże nam się on w osobnym okienku możemy kliknąć na przycisk w prawym górnym rogu tego okienka. Rozwinie się lista opcji. Druga opcja od góry umożliwia dodanie gadżetu do strony iGoogle. Gadżet można również osadzić na stronie internetowej.

Visualization API to już narzędzie przeznaczone dla programistów. Pozwala ono na tworzenie nowych aplikacji korzystających z danych w Dokumentach Google. Jest to także platforma pozwalająca na dzielenie się wizualizacjami stworzonymi przez społeczność deweloperów.

Przykład statystyk Google w gadżecie (źródło: Google)
fot. - Przykład statystyk Google w gadżecie (źródło: Google)

Jeśli już mowa o gadżetach, to warto wspomnieć o zaprezentowanych kilka dni temu gadżetów dla webmasterów. Aby je zainstalować wystarczy zalogować się do swoich Narzędzi dla Webmasterów, wybrać witrynę, przejść do sekcji Narzędzia, wybrać podsekcję Gadgets i kliknąć w duży przycisk Dodaj stronę główną narzędzi iGoogle dla webmasterów. Na koniec trzeba wybrać sekcje Narzędzi dla Webmasterów, którą chce się widzieć na swojej stronie iGoogle i kliknąć przycisk Dodaj do Google.

Każde okno zainstalowanego gadżetu posiada menu rozwijane, który pozwala wybrać witrynę spośród tych, które zostały dodane do Narzędzi dla Webmasterów.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31