Czym są obwody elektryczne i jak można łączyć ich poszczególne elementy?

14-03-2018, 07:23

Współczesny człowiek nie potrafi funkcjonować bez energii elektrycznej, która nie tylko zapewnia światło w mieszkaniu, zasilanie dla konsoli oraz smartfona. Lodówka, pralka, zmywarka, suszarka do włosów, samochody i autobusy, sygnalizacja świetlna, tramwaje – miliony urządzeń i systemów działają, ponieważ jest im dostarczany prąd. By przepływ energii był możliwy, musi zostać skonstruowany obwód elektryczny. Czym on jest i jak można łączyć elementy wchodzące w jego skład?

Czym jest obwód elektryczny?

Obwód elektryczny nazywany jest inaczej układem o takim połączeniu poszczególnych elementów, że istnieje co najmniej jedna droga zamknięta dla przepływu prądu. W skład obwodu elektrycznego wchodzą elementy źródłowe – aktywne, czyli dostarczające energię elektryczną oraz elementy odbiorcze – pasywne. Dobrym źródłem energii dla każdego mobilnego urządzenia elektrycznego są bateria lub akumulator, tak zasila się między innymi: samochody, laptopy, smartfony, tablety czy elektronarzędzia. Elementy odbiorcze obwodu elektrycznego to między innym: rezystory, cewki czy kondensatory. Obwody elektryczne można podzielić na obwody prądu stałego i zmiennego. Prąd stały zawsze posiada tę samą wartość i tę samą biegunowość oznaczoną jako plus i minus, a występuje w bateriach lub akumulatorach. Prąd zmienny to ten, który płynie w gniazdkach.

 

Sposoby połączeń elementów w obwodzie elektrycznym

Poszczególne elementy obwodu elektrycznego można ze sobą łączyć szeregowo lub równolegle. W pierwszym przypadku prąd o tym samym natężeniu płynie przez wszystkie elementy układu, które są ze sobą tak połączone, że koniec pierwszego elementu styka się z początkiem drugiego; koniec drugiego z początkiem trzeciego i tak dalej. Przykładem obwodu z elementami połączonymi szeregowo są lampki choinkowe starszego typu, w których, gdy doszło do spalenia jednej żarówki, przestawał świecić cały łańcuch. O tym, jak działa obwód równoległy, można przeczytać na stronie www.fizyka.uniedu.pl.

 

Odkrycia na temat obwodów elektrycznych przyczyniły się między innymi do rozwoju motoryzacji i wielu innych gałęzi przemysłu. Warto uczyć się na temat prądu i układów, ponieważ poznanie teorii to w tym wypadku również zdobywanie wiedzy jak funkcjonuje współczesny świat.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: