Czym są czapraki ujeżdżeniowe?

02-04-2019, 11:53

Czaprak jest podkładką pod siodło. Czapraki ujeżdżeniowe powinniśmy używać, aby ochronić grzbiet konia przed wszelkimi obtarciami oraz w celu wsiąkania potu. Każdy czaprak musi być dopasowany kształtem do siodła i trzeba go umieszczać blisko kłębu.

koń amazonka czaprak ujeżdżeniowy

Czaprak jest podkładką pod siodło. Czapraki ujeżdżeniowe powinniśmy używać, aby ochronić grzbiet konia przed wszelkimi obtarciami oraz w celu wsiąkania potu. Każdy czaprak musi być dopasowany kształtem do siodła i trzeba go umieszczać blisko kłębu. Cechą charakterystyczną czapraków jest to, że posiadają one dwa paski na rzepy po obydwu stronach. Przez dolny pasek, przekłada się popręg, natomiast pasek górny przeznaczony jest do zapięcia pierwszego puśliska.

Czapraki ujeżdżeniowe mogą być wykonane z różnorodnych materiałów np. z bawełny. Każdy czaprak powinien zostać wykonany z oddychającej i pochłaniającej wilgoć tkaniny. Materiał musi być trwały i odporny na rozerwanie. Przykładowo, podczas treningów, wybierane są zwykle czapraki gęsto pikowane, stworzone z lekkiego i stosunkowo cienkiego materiału.

Przed zakupem czapraka ujeżdżeniowego, powinniśmy się zastanowić nad jego przeznaczeniem, czyli do jakiego rodzaju jazd będziemy go potrzebować. Czapraki należy wybierać w odpowiednich rozmiarach. Większość jeździeckich marek oferuje modele w wersji wszechstronnej, które sprawdzą się pod siodłami skokowymi i wszechstronnymi. W przypadku, gdy posiadamy siodło ujeżdżeniowe, powinniśmy wybrać czaprak z oznaczeniem DR.

Jedną z najważniejszych funkcji czapraków jest dobre spełnianie swoich funkcji. Solidnie wykonany z miękkim wypełnieniem czaprak, powinien być podszyty materiałem przyjaznym dla końskiej skóry. Najlepszym wyborem będzie polar, bawełna lub oddychająca siatka. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest profilowanie czapraka na linii grzbietu konia. Dzięki niemu czaprak lub pad lepiej układają się pod siodłem i nie naciskają na koński kłąb.

Na rynku znajdziemy naprawdę dużo różnorodnych modeli czapraków ujeżdżeniowych. Nowoczesnych rozwiązań na jeździeckim rynku absolutnie nie brakuje, dzięki czemu, możemy znaleźć idealne akcesorium, które będzie odpowiadało indywidualnym potrzebą danego konia. Warto zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Jeśli koń wymaga, aby pod siodłem zaaplikować mu specjalistyczny żel, w sklepach będziemy mogli znaleźć czaprak ze specjalną kieszenią. W przypadku, gdy wierzchowiec ma skłonności do obcierania się, warto poszukać wersji z wszytym tzw. „misiem”. Dzięki pasom, siodło nie będzie się przesuwać po czapraku, ponieważ zostanie przez nie przytrzymane. Na samym końcu powinniśmy sprawdzić, czy czaprak do jazdy konnej będzie łatwy w regularnym czyszczeniu.

Jeśli chodzi o wygląd czapraka – wszystko zależy od gustu i preferencji jeźdźca.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: