Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czym kierować się dobierając bezpieczne obuwie ochronne?

17-07-2020, 10:30

Jednym z istotniejszych elementów pracy w fabrykach zakładach przetwórstwa czy halach produkcyjnych jest odpowiednio dobrane ubranie robocze, które nie tylko zapewni odpowiedni komfort pracy, ale również da pracowników (i ich przełożonym) pewność, że wszystkie czynności będą wykonywane zgodnie z zasadami BHP. Jednym z elementów wyposażenia jest obuwie robocze, które będzie chronić wszystkie wrażliwe części stopy przed urazami czy kontuzjami. Czym jednak kierować się dobierając właściwe buty ochronne i jak wpływa na to specyfika danego zajęcia? Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem obuwia ochronnego do zakładu pracy.

Obuwie ochronne, czyli jakie – czym się ono cechuje i na co zwracać szczególną uwagę?

Buty ochronne z oznaczeniem P (ang. protective) są częścią szerszej kategorii (obuwie robocze), do której zaliczają się wszelkie elementy ochrony stopy zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi (zmiażdżenie), jak i tymi pochodzenia chemicznego czy biologicznego, w tym kwasy, rozpuszczalniki, oleje, ale też wysoka temperatura. Tego typu obuwie wzmocniono różnego rodzaju elementami, by wytrzymywało uderzenie do 100 J i chroniło przed ściskaniem siłą rzędu 10 kN.

obuwie ochronne

W zależności od specyfikacji miejsca pracy przygotowano kilka rodzajów butów ochronnych, które szczelnie osłaniają stopę, kostkę i część łydki, a w przypadku  możliwości kontaktu z niebezpiecznymi substancjami, pracodawca powinien zapewnić buty, które będą sięgały powyżej kolan (buty typu E). Z kolei w miejscach, w których panuje wysoka temperatura i konieczne jest skuteczne odprowadzanie ciepła, warto zaopatrzyć pracowników w sandały robocze, które mają liczne otwory, pozwalające na swobodny przepływ powietrza w bucie. Zapobiega to nadmiernemu poceniu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozwoju grzybicy.

Materiał obuwia ochronnego, czyli z czego powinien być zrobiony but do zastosowań specjalnych?

Podstawowym zadaniem obuwia ochronnego jest zabezpieczenie pracownika przed wszelkimi urazami, na które w fabryce czy zakładzie pracy można natknąć się każdego dnia. Dlatego tak istotny jest dobór butów wykonanych z odpowiednich materiałów, które dodatkowo będą wyposażone w elementy zabezpieczające wrażliwe części stopy. Warto zwrócić uwagę na tzw. podnoski, czyli element buta wzmocniony blachą, który chroni palce przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podczas pracy na hali produkcyjnej może dojść do poluzowania się i ostatecznie wylecenia niektórych ciężkich elementów, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie stóp.

Pozostała część buta ochronnego jest wykonywana, albo z materiału naturalnego, którym w tym przypadku jest licowana skóra bydlęca, albo włókna syntetycznego, czyli mikrofibra albo inny materiał zapewniający odpowiedni dopływ powietrza do stopy. Z kolei osoby narażone na możliwość porażenia elektrostatyczne powinny zaopatrzyć się w obuwie ochronne z grubą podeszwą wykonaną z poliuretanu, który dodatkowo cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i trudno go przebić ostrymi elementami. Więcej informacji o tym, jak dobierać właściwe buty robocze dla swoich pracowników można znaleźć w artykule: Jakie buty robocze wybrać dla pracowników?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Freepik




fot. Freepik






fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag obuwie ochronnetag nols