Czym jest lean thinking (po polsku: szczupłe myślenie)?

15-07-2018, 07:10

Po pierwsze – co to jest szczupłe myślenie? Już z samej nazwy możemy wnioskować, że chodzi tu o sposób myślenia. Termin lean oznacz podejście polegające na skoncentrowaniu uwagi na nabywcy, usunięciu zbędnych działań i zakłóceń, które mogłyby potencjalnie obniżyć jakość końcowego produktu. Wartość dodana to innymi słowy generowanie wpływów. W sytuacji, gdy dany proces nie przynosi dochodu, kreowane są koszta.

mat partnera

Proces Flow Thinking (pl. płynne myślenie)

 Operacje typu lean oceniane są w pięciu podstawowych krokach:

  1. Identyfikacja działań, które dodają wartość
  2. Ułożenie działań w odpowiedniej kolejności (również nazywane strumieniem wartości)
  3. Eliminowanie działań, które nie generują zysków
  4. Umożliwienie nabywcy sterowanie procesu produkcji w myśl strategii „push-pull”
  5. Doskonalenie procesu (powtórzenie sekwencji od początku)

Spójrzmy dla przykładu na jeden z najbardziej podstawowych cykli pośród procesów typu lean thinking – cykl od zamówienia do dostarczenia. Działania ze szczytu sekwencji to przyjmowanie zamówienia, składanie zamówienia i jego dostarczanie. Akcje, które nie dodają żadnej wartości to np. wprowadzanie zamówienia, zaległości, inwentaryzacja oraz opóźnienia w transporcie.

W procesie typu lean thinking, przykładowo nabywca sam wprowadza własne zamówienie, produkty robione są na zamówienie, w związku z czym nie powstaje zapas, czy konieczność inwentaryzacji. Produkt wysyłany jest w ciągu 24h, w celu uzyskania jak najmniejszych opóźnień w doręczaniu do klienta.

Bardzo krótki cykl od zamówienia do doręczenia (bez użycia buforu w postaci inwentaryzacji) charakteryzuje działania lean. Operacje lean zapewniają pewny przepływ gotówki. Podsumowując, im krótszy cykl, tym lepiej wdrożona jest strategia lean thinking.

Systemy 5S

Kolejnym istotnym narzędziem stosowanym w lean thinking jest system organizacji 5S. System ten zakłada, że zabałaganione miejsce pracy czy produkcji, skutkuje utrudnieniem w znajdowaniu przedmiotów, zwiększeniem szans na rozproszenie uwagi, spowodowanie wypadków czy błędów.

5S oznacza:

  1. Sortować – segreguj potrzebne i niepotrzebne przedmioty
  2. Set in Order (aranżować) – organizuj przedmioty tak, aby miały swoje odpowiednie miejsce
  3. Shine (polerować) - czyść miejsce pracy
  4. Standaryzować – ustalaj standardy dla trzech pierwszych S.
  5. Sustain (podtrzymuj) – stosuj 5S, jako część swojej pracy

Zwróć uwagę na wizualny charakter lean. Czysty, przejrzysty i skoncentrowany na zadaniu i niczym innym to główne założenia strategii. Lean nie wymaga stosowania matematycznych analiz w przeciwieństwie do Six Sigma.

Six Sigma vs Lean Thinking

Strategia Six Sigma przyjmuje stanowisko, że zróżnicowanie procesu to starta czasu. Lean Thinking za cel stawia niezakłócony przepływ działań i identyfikację akcji, które nie przynoszą zysków. Narzędziem Six Sigma jest analiza statystyczna, która pozwala na zrozumienie wariancji. W celu zrozumienia przepływu procesów lean posługuje się wizualizacjami: mapowaniem procesów, wykresami przepływu oraz mapowaniem strumienia wartości.

Twórcą Toyota Production Systems jest Taiichi Ohno. Przykład TPS uważany jest za jedno z lepszych zastosowań lean thinking na świecie.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. TriggoRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
Serwisy specjalne: