Czym jest i jak działa hipoterapia?

11-10-2017, 07:09

Rehabilitacja za pomocą zwierząt to znana i od lat praktykowana metoda pomagania dzieciom, dorosłymi osobom niepełnosprawnym. Do najbardziej znanych dziedzin zooterapii należy dogoterapia, wykorzystująca relację rehabilitowanego z pewnymi rasami psów. Obecnie równie popularna jest także hipoterapia, czerpiąca z kontaktu z końmi.

Historia leczenia zwierzętami

Wzrost zainteresowania zooterapią (lub animaloterapią) nastąpił w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu sukcesywnie rozpoczęto wprowadzać rozmaite metody leczenia z wykorzystaniem zwierząt – psów, kotów, delfinów, osłów oraz koni. Związek między kontaktem ze zwierzęciem i szybszą rekonwalescencją pacjentów zauważono jednak już w starożytności – właśnie na przykładzie koni. Obecnie hipoterapia ma na celu poprawę sprawności fizycznej i psychicznej wśród pacjentów z wadami wrodzonymi, po przebytych wypadkach oraz przykrych doświadczeniach. Naukowcy wspominają o obiecujących wynikach hipoterapii w kontakcie z dziećmi autystycznymi oraz zachęcają do stosowania tej metody w przypadku występowania rozmaitych schorzeń neurologicznych, a także na tle psychicznym.

 

Efekty stosowania hipoterapii  

O tym, że kontakt ze zwierzętami pobudza wrażliwość oraz zdolność empatii nie trzeba nikogo przekonywać. Dzieci wychowujące się wśród czworonogów mają większe poczucie odpowiedzialności za drugą osobę oraz same lepiej radzą sobie z organizacją i komunikacją. W jaki sposób jednak przebywanie wśród zwierząt – w tym przypadku koni – może pomóc w leczeniu psychicznym i fizycznym? Jak twierdzą terapeuci kontakt z koniem oddziałuje na wszystkie zmysły pacjenta za pomocą dotyku sierści, parskania, poruszania się oraz wydzielanego zapachu. Ogromną rolę podczas procesu rekonwalescencji ma także usposobienie konia, przyczyniające się do postępującego procesu socjalizacji i zdolności przystosowania się do życia wśród rówieśników. Jazda konno to doskonała forma rehabilitacji, wpływająca na rozluźnienie mięśni, niwelowanie problemów z równowagą, poprawę koncentracji i koordynacji oraz stanu psychicznego. Lekarze zalecają ją jako przeciwdziałanie wielu schorzeniom oraz receptę na przebyte urazy psychiczne i fizyczne zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

 hipoterapia

Praktyczne informacje

Wiele ośrodków terapeutycznych i jeździeckich wymaga okazania skierowania przed przystąpieniem do rehabilitacji. Warto pamiętać także o możliwości wystąpienia alergii na zwierzę, która uniemożliwia uczestnictwo w hipoterapii. Ważnym aspektem jest również cierpliwość, ponieważ proces rekonwalescencji przebiega zazwyczaj etapowo i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu.

 

Więcej informacji na temat hipoterapii i płynących z niej korzyści znajduje się an stronie http://www.kon.pl/.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Pixabayfot. Coindeskfot. Allegro
fot. Shazam


RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2017»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2017 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.