Czym jest gainer i kto powinien go stosować?

12-07-2019, 08:32

Wśród wielu suplementów i odżywek stosowanych nie tylko przez sportowców, ale także przez osoby aktywne fizycznie dużą popularnością cieszą się gainery. Te preparaty powszechnie znane jako odżywki na masę stanowią połączenie wysokiej zawartości białka i dużej ilości węglowodanów. Czasami dodatkowo wzbogacone są o tłuszcze, aminokwasy czy witaminy. Jest to więc nic innego jak wysokokaloryczna odżywka, której zadaniem jest zapewnienie odpowiednich składników odżywczych. Dodatkowym atutem są także walory smakowe, które z pewnością również mają wpływ na coraz szersze zainteresowanie tego rodzaju produktami.

gainer

Popularność gainerów

Gainery znajdują zastosowanie przede wszystkim jako dodatek do diety wspomagający przyrost masy ciała, a to właśnie dzięki właściwej kombinacji makroskładników. W porównaniu do innych suplementów zawierają mniej białka, ale więcej węglowodanów, a dodatkowo także substancje wspomagające. W zależności od rodzaju gainera może znajdować się w nim:

- od 10% do 30% białka;
- 3-10% substancji wspomagających
- 70-90% węglowodanów.

Tym samym gainer pomaga w osiągnięciu odpowiedniej puli kalorii, a także zapobiega zużywaniu białka jako źródła energii. Cieszy się więc największą popularnością wśród sportowców czy ludzi intensywnie trenujących. Pomaga bowiem uzupełnić zapotrzebowanie kaloryczne, które u takich osób jest naturalnie większe niż u tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia.

Kto powinien stosować gainery?

Największą grupą osób sięgających po gainery są oczywiście te intensywnie trenujące. Dzięki dostępnym na rynku odżywkom mogą sobie bowiem dostarczyć dodatkowych kalorii, a tym samym efektywnie zbudować masę mięśniową. Sięgając po gainery, osoby ćwiczące mają pewność, że bilans energetyczny będzie odpowiedni, a tym samym – że nastąpi przyrost masy mięśniowej czy że możliwe będzie utrzymanie dotychczasowych efektów. Gainer na masę jest jednak także rozwiązaniem idealnym dla osób mających problem z budowaniem mocnych i trwałych mięśni. Takie osoby bardzo często bowiem dbają o odpowiedni bilans kaloryczny i prowadzą dostosowane do ich potrzeb i celów treningi, a mimo to nie są w stanie osiągnąć satysfakcjonujących efektów. Zazwyczaj taki stan spowodowany jest przyspieszonym metabolizmem sprawiającym, że nadwyżka kaloryczna szybko zostaje spożytkowana. W takim wypadku gainer okaże się więc świetną pomocą w budowaniu masy mięśniowej. Nie oznacza to jednak, że po gainer powinni sięgać tylko stali bywalcy siłowni czy sportowcy. Jest to odpowiednie rozwiązanie także dla osób stawiających na produkty pozwalające uzupełnić potrzebne makroskładniki czy zapewnić odpowiednią ilość kalorii. Odżywka może być stosowana jako dodatek do posiłku czy jako jego pełnoprawny zamiennik. Wysokobiałkowy shake jest bowiem pożywny, ale przede wszystkim smaczny i prosty w przygotowaniu. Właśnie te cechy sprawiają, że po gainery sięgają także osoby stawiające na pożywne i szybkie produkty.

Jak stosować gainer?

Gainer najlepiej stosować jako posiłek okołotreningowy – wtedy pozwoli na osiągniecie najlepszych efektów. Wszystko ze względu na wspomniany już skład, czyli węglowodany proste, złożone oraz białko. Zarówno przed, jak i po treningu gainer - https://activus-sport.pl/pl/c/Gainery/96 sprawdzi się jako pomoc w uzupełnieniu składników pokarmowych, zahamowania katabolizmu czy zwiększenia energii w czasie treningu czy po jego zakończeniu. Nie oznacza to jednak, że trzeba ograniczać się jedynie do posiłków okołotreningowych – gainer można również stosować jako dodatek do śniadania czy na lunch, a nawet do posiłków wieczornych. W tym ostatnim przypadku lepiej sięgnąć jednak po gainer wysokobiałkowy. Oddzielną kwestią jest natomiast dawkowanie odżywki tak, by efekty były zadowalające.

Tutaj główną rolę odgrywa bowiem indywidualne zapotrzebowanie na białko i kalorie. Należy jednak podkreślić, że działanie gianera będzie uzależnione od pory, w jakiej zostanie dostarczony organizmowi. Jako spożyty przed treningiem doda energii i pozwoli opóźnić pojawienie się objawów zmęczenia w trakcie wysiłku fizycznego. W przypadku przyjmowania go po zakończeniu wysiłku fizycznego pozwoli na uzupełnienie zapasów glikogenu w mięśniach, a także wspomoże przyrost tkanki mięśniowej. Ze względu na proporcje makroskładników gainer najlepiej sprawdzi się w przypadku osób mających niską wagę ciała. Oprócz zapewnienia przyrostu mięśni pozwoli bowiem zwiększyć tkankę tłuszczową. W związku z tym najlepsze efekty regularnego przyjmowania gainerów będą widoczne u ektomorfików, a więc osób naturalnie szczupłych mających trudności z przybraniem na wadze.

Wybór gainera

Wszelkie odżywki na masę mają za zadanie wspomagać przyrost masy mięśniowej, do której budowania potrzebne jest zwiększenie ilości spożywanych kalorii. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania energetycznego zwiększy się zapotrzebowanie na główne makroskładniki. Właśnie od ich ilości w produkcie należy uzależnić ilość gainera, biorąc pod uwagę przede wszystkim koszty energetyczne wysiłku, a także wartość energetyczną diety. Przy wyborze gainera znaczenie ma między innymi kompozycja węglowodanów. Cenniejszym ich źródłem będą te złożone, ponieważ zapewnią stopniowy dopływ energii, inaczej niż węglowodany proste. Nie bez znaczenia jest także postać białka występującego w produkcie. Najlepszy będzie hydrolizat, w dalszej kolejności koncentrat, a na trzecim miejscu – izolat. Warto wziąć też pod uwagę dodatkowe składniki, o które często wzbogacane są odżywki na masę mięśniową takie jak witaminy czy aminokwasy wspierające przemiany metaboliczne czy regenerację po treningu.

Efekty stosowania gainera

To, jakie efekty przyniesie gainer na masę zależy przede wszystkim od budowy ciała i ilości przyjmowanej odżywki. Głównym celem produktu jest zwiększenie masy, przede wszystkim mięśniowej, a więc wywołanie efektu anabolicznego. Trudno jednoznacznie określić, jakie efekty przyniesie przyjmowanie gainera, bo wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i planu treningowego. Umiejętne stosowanie odżywki i dostosowanie jej do swoich celów i potrzeb z pewnością pozwoli jednak nabrać kilku kilogramów.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać

fot. LeslieAnn

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: