Czy testy kompetencji mogą ułatwić rekrutację do pracy?

19-02-2020, 09:55

Ruch na rynku pracy nawet na chwilę nie ustaje – nowe sektory gospodarki wymagają pracowników, którzy są w stanie zapewnić wysoką jakość oraz kompetencje. Dlatego też specjaliści od HR szukają efektywnych narzędzi do „wyłapywania” kandydatów, którzy najlepiej pasują do profilu i celów firmy. Jednym z takich narzędzi jest test kompetencji HR24.com.pl. Jak wygląda on z perspektywy rekrutującego oraz samego kandydata do pracy?

test kompetencji

Test kompetencji pracownika – dobry sposób na pochwalenie się swoimi atutami?

Rozmowy kwalifikacyjne mają swój charakterystyczny przebieg. W pierwszych etapach zwykle sprawdza się kandydata pod kątem kwalifikacji oraz doświadczenia – to podstawowy czynnik, decydujący o dalszych postępach rekrutacji. Gdy mamy już zawężoną grupę potencjalnych przyszłych pracowników, trzeba znaleźć sposób, by określić, który z nich najlepiej nadaje się do naszej firmy. W tym momencie najlepiej sprawdzają się właśnie testy kompetencji.

Ich zadaniem jest szybkie zweryfikowanie umiejętności miękkich kandydata, jego komunikatywności, umiejętności pracy w grupie, szybkiego reagowania na różne sytuacje, pracy pod presją czasu itd. Testy kompetencji nie należy mylić z testami kwalifikacji. W tych drugich sprawdza się suchą wiedzę oraz zdolności kandydata w sposób czysto praktyczny. Test kompetencji pracownika może zawierać pytania w ogóle nie związane z miejscem i rodzajem wykonywanej pracy.

Testy kompetencji układane są przez psychologów, którzy specjalizują się w tym fachu. Pytania z pozoru bardzo ogólne dają w ostateczności profil kandydata – np. czy jest introwertykiem, czy jest osobą proaktywną, jak reaguje w różnych sytuacjach itd. Pytania skonstruowane są w taki sposób, aby utrudnić kandydatowi manipulowanie wynikami. Dodatkowo testy kompetencji online posiadają specjalne filtry, które pozwalają sprawdzającemu określić, czy kandydat odpowiadał zgodnie z prawdą, czy też próbował oszukiwać na swoją korzyść. To także pewna informacja dla przyszłego pracodawcy – jeśli rozwiązując test kompetencji szukasz dróg na skróty, to z dużym prawdopodobieństwem będziesz to robić także w pracy…

Jak wygląda test kompetencji?

Z reguły są to kwestionariusze papierowe lub testy kompetencji online. Zdalne badanie kompetencji pracownika jest o tyle wygodne, że możemy je wykonać w dowolnym miejscu i czasie, co znacząco ułatwia proces rekrutacyjny, np. w różnych miastach lub krajach.

Pytań jest od kilkudziesięciu do nawet kilkuset. Nie mogą one naruszać strefy komfortu kandydata, zawstydzać go, dyskryminować lub dotyczyć kwestii prywatnych lub intymnych. Profesjonalne testy kompetencji, przygotowywane przez doświadczonych psychologów, jak np. polskiej firmy HR24.pl, zawsze wykonywane są według najwyższych standardów i norm. Profesjonalna firma musi posługiwać się profesjonalnym narzędziem analitycznym!

Testy kompetencji mają zwykle kilka odpowiedzi do wyboru przy każdym zagadnieniu. Co ważne, każda odpowiedź jest prawidłowa, nie zlicza się tu punktów jak na znanych nam testach kwalifikacyjnych, ale na podstawie klucza odpowiedzi można stworzyć profil kompetencyjny pracownika.

Eksperci zgodnie radzą, aby testy kompetencji pracownika wykonywać powoli, przemyśleć dobrze każdą odpowiedź i przede wszystkim – odpowiadać szczerze. W takiej sytuacji dodatkowy test staje się dla kandydata wartościową okazją do pokazania swoich dobrych stron. Wystarczy nieco uwierzyć w siebie!


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag wiedzatag pracodawcytag nauka
To warto przeczytać

fot. LeslieAnn

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: