Czy palety euro to dobry wskaźnik zmian w gospodarce?

19-02-2020, 11:26

Słyszy się czasem stwierdzenie, że są tylko dwa rodzaje produkcji, które są odporne na globalne zmiany gospodarcze. Jedną z nich jest produkcja alkoholu (na który popyt jest zawsze satysfakcjonujący...), druga zaś to produkcja palet drewnianych. Mimo humorystycznego wydźwięku tej krótkiej anegdoty, trudno nie doszukać się w niej choć ziarenka prawdy. Producent palet euro jest dzisiaj jednym z największych dostawców, jak również wyjątkowo odpornych na wahania gospodarki. Czy produkcja palet do dobry biznes i dlaczego warto go obserwować?

palety

Producent europalet prawdę Ci powie…

Trzeba nam wiedzieć, że ze względu na specyfikę funkcjonowania prawie każdego zakładu przemysłowego, magazynu, firmy logistyczno-spedycyjnej czy innych podobnych przedsiębiorstw, euro palety są kluczowym asortymentem użytkowym. Korzysta z nich zarówno przemysł spożywczy, jak i przemysł budowlany, czy np. związany z produkcją samochodową. Produkcja palet drewnianych jest więc wprost proporcjonalna do aktualnej ilości zamówień na rynku i może być przydatnym wskaźnikiem pomocniczym do oceny stanu gospodarki.

Jeśli produkcja palet maleje, oznacza to, że rynek notuje spadek zamówień i zmniejszone zapotrzebowanie na tego typu produkty. Większość gałęzi przemysłu jest ze sobą połączona, dlatego też produkcja palet najsilniej odczuwa spadki w produkcji. Skoro więc Big Mac z popularnej sieci McDonalds mógł stać się wskaźnikiem majętności danego kraju, to czy wobec tego producent palet euro nie mógłby być wartościowym punktem odniesienia dla przyszłości lokalnej gospodarki? Pozostawimy was z tym pytaniem…

Chcesz być producentem palet euro? Musisz to wiedzieć!

Choć paleta euro to zaledwie kilka desek, wsporników i gwoździ, jest produktem, który jest regulowany na rynku materiałów przemysłowych. Respektowane oznaczenie, którym posługuje się uprawniony producent palet drewnianych to EPAL (European Pallet Association) lub ISO w przypadku palet przemysłowych. Każda paleta euro, nowa i naprawiana, powinna być oznaczona zgodnie z europejskimi normami. Jej waga mieści się w przedziale 20 – 25 kg, a udźwig to 1 000 do 1 500 kg.

Każdy producent palet euro dzieli swoje wyroby na cztery kategorie, w zależności od wymiarów.

  • EUR i EUR1 to 800 x 1 200 mm

  • EUR 2 to 1 200 x 1 000 mm

  • EUR 3 to 1 000 x 1 200 mm

  • EUR 6 to 800 x 600 mm

Produkcja palet wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu do obróbki i sezonowania drewna. Na rynku możemy spotkać się również z paletami ze stali lub tworzywa sztucznego, ale wciąż stanowią one zdecydowaną mniejszość w stosunku do palet euro.

Rosnąca ilość producentów palet euro oraz skupów pokazuje, że polska gospodarka wciąż rozwija się i rośnie. Częściowo dzieje się tak za sprawą wielu zakładów przemysłowych, powstających na terenie naszego kraju z inicjatywy zagranicznych koncernów. Polska jest bowiem interesującym terenem dla inwestycji, szczególnie z zachodu Europy, Chin, Japonii itd. Decyduje o tym dobra kadra pracownicza, sieć drogowa, a także geografia (lokalizacja, dostęp do morza itd.). Czy to idealne warunki by stać się producentem palet euro? Wszystko wskazuje na to, że po małym kryzysie w pierwszych dwóch kwartałach 2020 r. gospodarka znów ruszy, a zapotrzebowanie na palety euro razem z nią...


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag produkcjatag palety euro
To warto przeczytać

fot. LeslieAnn

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: