Czy opłaca się inwestować w fundusze?

15-09-2017, 11:15

Osoby chcące pomnażać zgromadzony majątek mogą wybierać wśród wielu możliwości. Jedną z nich jest ulokowanie środków w funduszach inwestycyjnych – na to rozwiązanie zdecydować się mogą nawet inwestorzy nie posiadający znacznego kapitału, a także nie mający doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach.

Jedną z kluczowych kwestii podczas poszukiwania inwestycji jest ocena ryzyka. Dlatego też zdecydowana większość osób decydująca się na lokowanie środków w wybranych instrumentach, wcześniej sprawdza nie tylko możliwości zysku, ale też wysokość ewentualnych strat. Chociaż w przypadku funduszy inwestycyjnych wyborem konkretnych produktów zajmują się analitycy i specjaliści, osoba lokująca środki może postawić na taki fundusz, który będzie dla niej akceptowalny pod względem ryzyka. Oczywiście przed wpłatą kapitału warto zainteresować się sytuacją na giełdzie albo sprawdzić, jakie są prognozy specjalistów.

 

Przewidywania ekspertów

Na rynek kapitałowy wpływ ma wiele czynników, a wśród nich wymienić można sytuację polityczną. Jak wyglądało to w 2017 roku? Na początku roku indeksy w niemal całej Europie zanotowały wzrosty, przy czym warszawski WIG 20 znalazł się czołówce wykazując dodatnią wartość na poziomie 6,5 proc. Te korzystne warunki sprawiły, że większość funduszy absolutnej stopy zwrotu osiągnęło dodatni wynik, a ponad 75 proc. spośród nich okazało się dla inwestorów zyskowne – wartość środków ulokowanych w kilkunastu funduszach wzrosła o 700 mln złotych. Pod koniec lutego łączna ich suma osiągnęła rekordowy wynik 15,9 mld. złotych, a tym samym I kwartał bieżącego roku okazał się najlepszym od dwóch lat ze średnią na poziomie 54,2 wskaźnika PMI. Tak dobry wynik jest dowodem, że sektor przemysłowy w Polsce znajduje się w bardzo dobrej kondycji i pomimo niewielkich wahań prognozy są pozytywne. Co prawda wpływ na sytuację rynkową ma sytuacja polityczna, jednak i tutaj wybory w Holandii czy Francji nie spowodowały znaczących zmian.

 

Fundusze inwestycyjne – czy to bezpieczne?

Wielu inwestorów – zwłaszcza tych początkujących – obawia się ryzyka związanego z lokowaniem środków w określone produkty. Fundusze inwestycyjne nie muszą jednak wiązać się z takim zagrożeniem, a wśród tego typu sposobów pomnażania majątku dostępne są również mało ryzykowne inwestycje. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych umożliwiają swoim klientom znalezienie funduszu dostosowanego optymalnie do ich oczekiwań. Pozytywne prognozy specjalistów oraz dobry wynik funduszy absolutnej stopy zwrotu, jakie oferuje np. BPH TFI, zachęca do lokowania kapitału w tego typu produkty. Dla mało doświadczonych inwestorów przekonywającym argumentem może być fakt, że wyborem konkretnych aktywów zajmują się specjaliści i analitycy rynku, co ogranicza ryzyko straty powierzonych im środków. Nie oznacza to jednak, że osoby liczące na większy zysk i dopuszczające wyższe ryzyko inwestycyjne nie znajdą odpowiedniej propozycji dla siebie – Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych mają obecnie szeroką ofertę, dlatego każdy wybierze coś dla siebie.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. LeslieAnn

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: