Czy Onion Omega wprowadzi roboty pod strzechy?

22-04-2015, 09:18

Kto chciałby zbudować urządzenie i stworzyć własną aplikację do sterowania nim, ręka do góry! Jeśli nie wiecie, jak zacząć, Onion Omega może Wam przyjść z pomocą.

Klocki lego pobudzały wyobraźnię niejednego z nas, gdy byliśmy dziećmi. Niektórym pasja składania kolorowych elementów, z których powstawały niezwykłe konstrukcje, pozostała do dzisiaj. Wersja dla bardziej zaawansowanych użytkowników pozwalała tworzyć "żyjące" rzeczy, napędzane bateriami czy siłą mięśni. Wszystko jednak podane było na tacy - elementy, schemat złożenia oraz instrukcja obsługi. Niejeden z Was zastanawiał się pewnie, jakby to było stworzyć coś podobnego całkowicie od podstaw i działającego według własnych upodobań. Wydaje się, że firma Onion znalazła rozwiązanie.

Onion Omega

Onion tworzy sześć osób, zlokalizowanych w Bostonie, Toronto oraz Shenzhen. Stworzyli oni Onion Omega, niewielki komputer wyposażony w Wi-Fi oraz pracujący na systemie operacyjnym Linux. Twórcy chwalą się, że dzięki ich wynalazkowi możliwe jest, znacznie łatwiejsze niż do tej pory, połączenie świata realnego (czyli urządzeń) ze światem cyfrowym (czyli oprogramowaniem). By tworzyć połączone z internetem urządzenia, możesz korzystać z takich narzędzi, jak SSH, git czy npm. Oprogramowanie z kolei stworzysz z wykorzystaniem chociażby Pythona, node.js czy PHP.

Onion Omega

Dzięki wbudowanemu Wi-Fi stworzone urządzenia mogą zostać podłączone do internetu i być zdalnie kontrolowane. Onion Omega jest także w pełni zintegrowane z chmurą Onion, co umożliwia także komunikację z innymi podłączonymi urządzenia. Oczami wyobraźni widzę taki oto przykład - pół godziny przed budzikiem włącza się ogrzewanie w łazience i sypialni, dzwoni budzik, dając sygnał, by włączył się czajnik bądź ekspres do kawy. A na koniec włącza się telewizor z ulubionym programem śniadaniowym. Początkująca osoba pewnie czegoś takiego od razu nie stworzy, ale w końcu nie od razu Rzym zbudowano.

Całość sterowana jest za pomocą Onion Console - zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji na smartfona. Twórcy twierdzą, że interfejs jest na tyle intuicyjny, że nawet osoba bez doświadczenia z Linuxem powinna sobie poradzić.

Omega Console

Jeśli stworzyłeś/stworzyłaś urządzenie, ale nie bardzo wiesz, jak zabrać się za samą aplikację, możesz skorzystać z Onion App Store. Znajdziesz tam nie tylko gotowe aplikacje, ale także szablon do stworzenia własnej. Co ważne, całe oprogramowanie dostępne jest na zasadach open source.

Sklep z aplikacjami Onion Omega

1274% i rośnie

Projekt wciąż znajduje się w fazie rozwojowej, postępy śledzić można w serwisie Kickstarter, gdzie jego twórcy zbierają fundusze. Celem było uzbieranie kwoty 15 tysięcy dolarów, jednak obecnie (22 kwietnia, godzina 9) mają na koncie już 191 102 dolary, czyli blisko 1300%. A do końca zostało jeszcze 13 dni. Środki potrzebne są na dalsze testy, certyfikację oraz stworzenie linii produkcyjnej, dzięki której ostateczny koszt będzie niższy.

Każdy z Was może projekt wspomóc i otrzymać Omegę Onion lub coś więcej, w zależności od kwoty, jaką przekażecie. Za jednego dolara otrzymacie podziękowanie, 25 dolarów pozwoli Wam cieszyć się samą Omegą, a za 1 949 dolarów dostaniecie cały zestaw urządzeń, z których część będzie specjalnie dla Was zaprojektowana.


Źródło: Kickstarter
Tematy pokrewne:  

tag robotykatag robotytag Onion Omegatag Oniontag Omegatag aplikacje
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829