Czy można zwolnić telepracownika za spożywanie alkoholu w czasie pracy

GazetaPrawna.pl 28-02-2011, 19:03

W jaki sposób pracodawca może kontrolować, czy pracownik pracujący w domu spożywa alkohol w czasie pracy?

Jeśli pracodawca ustali, że takie zdarzenie miało miejsce, może z nim rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym. Telepracowników obowiązują te same zasady co pracowników pracujących w biurze dotyczące zakazu spożywania alkoholu w czasie pracy.

Pracodawca ma prawo przeprowadzać kontrole wykonywania pracy przez telepracownika, jednak na taką kontrolę musi on wyrazić zgodę. Warto jest uzyskać zgodę na przeprowadzanie kontroli w odrębnej umowie. Wówczas pracownik nie będzie się mógł wycofać ze złożonego oświadczenia. Jeśli zgoda pracownika będzie udzielona w jednostronnym oświadczeniu, istnieje ryzyko, że może być ona w każdej chwili cofnięta. (...)

W razie podejrzenia, że w czasie kontroli pracownik jest pod wpływem alkoholu, pracodawca nie ma prawa zmusić go do poddania się badaniu krwi lub badaniu alkomatem. Jedynie sam pracownik może zażądać takiego badania, aby odeprzeć stawiane mu zarzuty. Jednym z uprawnień pracodawcy jest natomiast odsunięcie telepracownika od dalszego wykonywania pracy. (...)

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Czy można zwolnić telepracownika za spożywanie alkoholu w czasie pracy

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy