Czy ktoś jeszcze pobije te rekordy przekładów?

13-08-2018, 08:47

Muzyka jest językiem uniwersalnym. Dlaczego więc tak wiele utworów zostało przetłumaczonych? Czasami zespoły adaptują swoje teksty na angielski, by dotrzeć do międzynarodowej publiczności. Innym razem utwory są adaptowane do lokalnych wersji językowych w celu ich międzynarodowej premiery. Tłumacze piosenek stoją w obliczu bolesnego kompromisu: czy dążysz do dokładności czy do tego, aby tłumaczenie było łatwe do wykonania?

 

mat partnera

Masz do przetłumaczenia piosenki i nie wiesz, gdzie szukać wsparcia profesjonalisty? Zajrzyj do renomowanego biura tłumaczeń, na pewno znajdziesz kogoś, kto przypadnie ci do gustu! Tłumaczenia na języki: angielski, chorwacki, czeski, francuski i wiele innych oferuje śląskie biuro tłumaczeń on'line SuperTłumacz.

 

Muzyka to potężna rzecz, ma moc i siłę, której nie da się opisać nawet największą i najbardziej barwną ilością słów.

Piosenki mają zdolność opowiadania historii jak najbardziej piękna i mądra poezja, a jednocześnie posiadają ruchome cechy melodii. Od hymnów śpiewanych w czasach zamyślenia po świąteczne ody na szczęśliwe dni, kojarzymy zarówno najwstrętniejsze, jak i najlepsze z nich.

Są to utwory, które są zakorzenione w naszej uniwersalnej świadomości, utwory, które przybliżają świat, przypominając nam, że wszyscy jesteśmy jednym narodem. Oto kilka „piosenek”, które zna cały świat i są jednymi z tych, które doczekały się największej ilości przekładów w historii całej ludzkości.

 

Happy Birthday to You

Według Księgi Rekordów Guinnesa to jedna z najbardziej znanych piosenek w języku angielskim. Doskonale znana każdemu z nas w postaci przynajmniej kilku słów, które najczęściej kierowane są do solenizanta podczas uroczystości urodzin.

Napisana przez Patty Hill, kompozytorkę i nauczycielkę, dyrektora przedszkola w Louisville w stanie Kentucky. Jako podstawę melodyczną wykorzystano „Good Morning to All”.

Od 2015 roku jest własnością publiczne, ta data to bowiem czas wygaśnięcia do niej praw autorskich. Warto dodać, że ze wszystkich piosenek w historii otrzymała najwięcej tantiemów w historii jej istnienia.

 

It’s a small world

Bez wątpienia jedna z najbardziej znanych piosenek z Disneylandu. Napisana przez legendarnego Shermana Brothers, twórcę piosenek, autora wielu klasyków Disneya.

Niektórzy twierdzą, że jest to najliczniej wykonywany i przetłumaczony utwór muzyczny w historii.

 

Amazing Grace

Ten chrześcijański hymn został opublikowany po raz pierwszy w 1779 roku. Napisał go angielski duchowny John Newton.

Dziś jest to jedna z najbardziej znanych angielskich piosenek na świecie, znana nawet tym, którzy nie są religijni.

Szacuje się, że każdego roku jest śpiewany ok. 10 milionów razy, co czyni go jednym z najczęściej wykonywanych utworów na całym świecie.

 

Stille Nacht, heilige Nacht

„Cicha noc” to niewątpliwie jedna z najczęściej tłumaczonych „piosenek” na świecie. Doczekała się ponad 100 wersji w różnych językach.

UNESCO określiło ją dziełem niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2011 roku.

Pierwotnie napisana jako „Stille Nacht, heilige Nacht” przez austriackiego księdza Josepha Mohra i organistę Franza Xavera Grubera w 1818 roku, pozostaje niezwykle popularna. Co roku jako jedna z najsławniejszych i najbardziej lubianych kolęd rozbrzmiewa ze świątyń i domów na całym świecie.

Po raz pierwszy wykonano ją w Wigilię Bożego Narodzenia w 1818 roku w kościele parafialnym św. Mikołaja w Oberndorfie w ówczesnym Cesarstwie Austriackim.

Wersja „Silent Night” w wykonaniu Binga Crosby'ego jest trzecim najlepiej sprzedającym się singlem w historii muzyki.

 

Szukasz tłumacza, który przełoży ci na inny język twoje piosenki? Pomyśl o współpracy z profesjonalistą z najwyższej półki. Ten rodzaj tekstu wymaga szczególnej wrażliwości.

 

Artykuł opracowany we współpracy z http://supertlumacz.pl/


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Ericsson


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: