Czy księgowość online wyprze biura rachunkowe?

12-01-2018, 07:50

Każda firma, bez względu na wielkość i ilość zatrudnianych osób jest zobligowana do prowadzenia księgowości. Obecnie na rynku istnieją trzy możliwości korzystania z usług księgowych. Jeszcze do niedawna rzeczą oczywistą było zatrudnienie księgowej na etat. Z czasem zaczęły pojawiać się biura rachunkowe, które okazały się, przede wszystkim, być znacznie lepszą pod względem finansowym szczególne, opcją. Obecnie coraz większą popularnością zaczyna się cieszyć księgowość online, dzięki to, wszystkie kwestie związane z finansami można załatwić bez wychodzenia z domu, za pomocą Internetu.

Rezygnowanie z księgowości tradycyjnej

Coraz więcej przedsiębiorców odchodzi z korzystania powszechnego modelu księgowości na rzecz księgowości online. Opinie na jej temat są bardzo pozytywne - oszczędzamy, czas, pieniądze, a do tego, niemalże w każdej chwili, o każdej porze możemy skorzystać z porad księgowych online. Ta opcja daje również o wiele więcej możliwości, aniżeli ta wcześniejsza, opierająca się głównie na księgowaniu przychodów i kosztów, uzupełnianiu Księgi Przychodów i Rozchodów, czy na przygotowaniu deklaracji podatkowych i wysyłaniu ich do urzędów. Operacje te, wymagają od przedsiębiorcy osobistego dostarczania księgowemu dokumentacji z danego okresu. Na koniec, do właściciela dociera informacja o wysokości podatków do zapłacenia i składkach ZUS. I w tym momencie, tak naprawdę kończy się zakres pomocy księgowej. Internetowa księgowość daje znacznie więcej możliwości.

Rodzaje księgowości online

Korzystając z usług księgowych przez Internet, tak naprawdę głównym narzędziem który jest nam potrzebny jest… po prostu Internet. Osoby, które orientują się w temacie i znają obowiązujące przepisy prawne w tym zakresie, mogą zdecydować się na samodzielne prowadzenie swojej rachunkowości online poprzez specjalną aplikację. Wymaga to jednocześnie poświęcenia więcej czasu. Drugim, znacznie łatwiejszym rozwiązaniem, jest całkowite oddanie spraw finansowych w "ręce" internetowego biura rachunkowego. Oczywiście, przedsiębiorca ma tu pełny wgląd do aplikacji i wszelkich prowadzonych działań.

Przy samodzielnym prowadzeniu pełnej księgowości online, możemy, poprzez aplikację, dodawać koszty, wystawiać faktury, generować Księgę Przychodów i Rozchodów, jak i deklaracje podatkowe, które, kolejno, należy złożyć w odpowiednich urzędach. Bardzo istotną kwestią, bez której nie można się tu obyć, jest znajomość prawa podatkowego. Na uwadze trzeba mieć jednocześnie fakt, iż w naszym kraju, ciągle się ono zmienia. Dlatego, z tym tematem, musimy być na bieżąco. Sama aplikacja, w miarę możliwości automatycznie uaktualnia wiele kwestii, niemniej jednak, wciąż, bądź co bądź, mamy tu do czynienia z maszyną, a nie, z człowiekiem.

System księgowości online

Do comiesięcznych, albo kwartalnych, obowiązków przedsiębiorcy, który zdecyduje się na samodzielne prowadzenie biura księgowego online, należy:

  • Opłacanie składek ZUS - kwoty generuje już aplikacja,
  • Dodawanie kosztów,
  • Wystawianie faktur przychodowych ( każdy przychód jest automatycznie zapisywanie przez aplikację),
  • Składanie deklaracji podatkowych- w większości przypadków, wymagana jest tylko jedna deklaracja: VAT-7, lub VAT- 7K,
  • Drukowanie rejestrów VAT, ewidencji KPiR.

Przy samodzielnym prowadzeniu księgowości powinniśmy utrzymywać stały kontakt z księgowymi. Taka forma zdecydowanie wymaga poświęcenia wiele uwagi i energii, a jednocześnie dużego skupienia, ażeby nie popełnić żadnego błędu, gdyż w tym wypadku, w razie pomyłki, to przedsiębiorca ponosi wszelkie konsekwencje prawne i karne. A kary mogą, mogą być naprawdę poważne.

Jeżeli prowadzimy firmę, jednak nie chcemy zajmować się księgowością i mieć zbyt wiele z nią do czynienia, warto zdać się na profesjonalną pomoc księgowych, którzy, przez Internet, fachowo zajmą się naszą rachunkowością. Dzięki temu, zaoszczędzimy mnóstwo czasu i nerwów, przy, jednoczesnym, pełnym dostępie do własnych finansów. Coraz częściej można spotkać się z opinią, iż jest to obecnie najlepsza forma księgowości na rynku. Daje ona przedsiębiorcy, jednym słowem, święty spokój, i pozwala na skupieniu się na innych aspektach prowadzenia firmy. Nie trzeba tu już śledzić przepisów, ani dbać o prawidłowe sporządzanie dokumentacji. To księgowi są tu za wszystko odpowiedzialni, stają się reprezentantami przed urzędami. Można nawet zdecydować się na dodatkowe usługi (zazwyczaj dodatkowo płatne), obejmujące sporządzanie umów, czy obsługę kadr i płac).

Korzystanie z pomocy księgowych za pomocą aplikacji, na przestrzeni miesiąca, prezentuje się następująco:

  • Wystawianie faktur przychodowych w aplikacji online,
  • Zbieranie faktur i dokumentów potwierdzających firmowe koszta, a następnie przekazanie ich ( czasami wystarczy wysłanie w postaci skanów), do księgowych,
  • Pełny wgląd i kontrola nad finansami, możliwość analizowania danych z przeszłości,
  • Przedsiębiorca na bieżąco jest informowany o działaniach księgowych,
  • Dostęp do merytorycznej pomocy księgowych.

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Ericsson


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: