Czy instalacja gazowego kotła kondensacyjnego jest opłacalna?

16-06-2017, 10:06

Wybór instalacji grzewczej jest dla inwestora bardzo ważną decyzją. Od niej bowiem, będą zależeć koszty inwestycji i dalszej eksploatacji. Współcześnie mamy do dyspozycji o wiele większy zakres wyboru w obszarze rozwiązań energooszczędnych, które z powodzeniem zastępują dotychczasowe instalacje. Jednym z nich jest technika kondensacyjna. Czy rzeczywiście pozwala ona na oszczędną eksploatację?

Do niedawna zdecydowana większość kotłów olejowych lub gazowych, posiadała tradycyjny system spalania, gdzie wykorzystywane było powietrze z pomieszczenia (tzw. kotły z otwartą komorą spalania). Wraz z rozwojem techniki i wzrostem cen paliw, kocioł olejowy stał się coraz rzadziej stosowanym rozwiązaniem, a spora część inwestorów zastąpiła go instalacją pompy ciepła, która jest efektywniejsza i tańsza w eksploatacji. Nowoczesne kotły kondensacyjne pracują jednak inaczej niż tradycyjne, które znaliśmy do tej pory. Takie urządzenia – zgodne z najnowszymi wymaganiami techniki grzewczej – oferuje firma  VINSAR. Firma VINSAR dysponuje również odpowiednimi zasobami w prowadzeniu całego procesu inwestycyjnego.

kotłownia

Nowoczesne kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne najsprawniej pracują w systemach z niską temperaturą zasilania, a to oznacza, że straty przemysłowe są niewielkie. W efekcie, wymaganą w danym pomieszczeniu temperaturę uzyskujemy mniejszym kosztem eksploatacyjnym. Aby jednak tak się stało, konieczny jest właściwy dobór urządzeń. Jeżeli będą one nieodpowiednio dostosowane do warunków, może wystąpić niedogrzewanie lub przegrzewanie pomieszczeń, co nazywa się mianem instalacji niezrównoważonej hydraulicznie. Wystąpienie takiego zjawiska będzie powodować większe zużycie gazu. Dlatego decydując się na instalację kotła kondensacyjnego, konieczne jest wykonanie projektu uwzględniającego wszelkie aspekty wpływające na pracę urządzenia oraz właściwe dobranie poszczególnych elementów. 

Dla inwestora oznacza to nierzadko dodatkowe koszty, jednak etap ten nie może zostać pominięty. Bardzo korzystne rozwiązanie w tym obszarze proponuje firma VINSAR, która poza produkcją i sprzedażą urządzeń, oferuje bezpłatne doradztwo. Dla osób, które decydują się na wymianę instalacji lub jej pierwszy montaż, taka usługa może być dodatkowym źródłem oszczędności.

poradnik budowlany

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Mechanizm działania kotła jest dość prosty, jak na efektowność energetyczną, którą dzięki niemu można uzyskać. Cały proces polega na powstawaniu pary wodnej (wytworzonej w wyniku spalania gazu) i na zjawisku jej kondensacji. Dzięki temu następuje odzysk dodatkowej energii, którą system przekazuje do instalacji c.o. W kotłach tradycyjnych ta energia jest bezpowrotnie tracona, ponieważ para wodna wędruje wraz ze spalinami do komina. Właśnie dzięki tej właściwości, gazowe kotły kondensacyjne posiadają o wiele wyższą sprawność, a niżeli kotły konwencjonalne.

 

Jaka jest sprawność kotła?

Granica technicznych możliwości kotłów opalanych gazem wynosi 111 proc. (po obliczeniu stosunku Hs/Hi) dla parametrów wody 40/30°C. Jednak producenci rzadko kiedy zbliżają się do takiej wartości. W przypadku kotłów kondensacyjnych firmy VINSAR wskaźnik ten osiąga aż 107,7 proc. Ten i inne parametry sprawiają, że urządzenia firmy VINSAR z powodzeniem mogą być wykorzystywane w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.

Przykładem jest linia gazowych kotłów kondensacyjnych  VINSAR VICON , produkowana w Polsce, ale wykorzystująca najwyższej jakości podzespoły europejskie. Poza estetyką i szerokim zakresem modulacji, praca tych urządzeń jest bardzo komfortowa dla mieszkańców ze względu na wyjątkowo cichą pracę i intuicyjne sterowniki. Ostatnia z funkcji pozwala także na bieżącą kontrolę ciśnienia wody oraz automatyczną diagnostykę pracy urządzenia.

 

Optymalizacja przestrzeni

Kotły VICON wyposażone są w wentylatory o bardzo dobrej sprawności oraz adaptery koncentryczne, które dodatkowo służą do analizy spalin. Co ważne, w przypadków tych urządzeń można zastosować przewody kominowe o średnicy 60/100 mm i długości sięgającej nawet 17 m. Ponadto istnieje też możliwość wprowadzenia kominowego systemu rozdzielczego bez nadstawki rozdzielającej, dzięki czemu przestrzeń montażowa kotła nie musi być zwiększana.

 

Szybkie podgrzewanie wody w krótkim czasie

Kotły dwufunkcyjne z linii VINSAR VICON wyposażone są w dodatkowy wymiennik, którego instalacja pozwala na szybkie podgrzewanie wody w bardzo krótkim czasie. Z kolei we wszystkich urządzeniach wprowadzone są wymienniki ze stali kwasoodpornej i energooszczędne pompy, dzięki czemu eksploatacja jest bardziej efektywna i zarazem mniej kosztowna. Ponadto producent opracował skuteczny system ochrony przed zablokowaniem pompy i zaworu trójdrogowego, co w połączeniu z bezpiecznikiem termicznym spalin sprawia, że gazowe kotły kondensacyjne VICON gwarantują trwałość i bezpieczeństwo.

kotły kondensacyjne visnar

Zastosowanie w inteligentnym domu

Kotły VICON z powodzeniem mogą być traktowane jako jeden z inteligentnych systemów dla tzw. smart domów. Można w nich bowiem zastosować moduł wielostrefowy, co w praktyce oznacza podział domu lub mieszkania na oddzielne strefy grzewcze, gdzie każda z nich może mieć inną temperaturę. Szczególnym atutem jest również uniwersalność kotłów, bowiem dostosowane są do wszystkich rodzajów gazu dostępnego w Polsce, bez konieczności inwestowania w dodatkowe akcesoria.

Za instalacją nowoczesnych kotłów kondensacyjnych przemawia wiele aspektów. Z pewnością jest to zakup opłacalny i znacznie poprawiający komfort użytkowania. Jednak, jak w każdym innym rozwiązaniu możemy napotkać trudności, zarówno w projekcie, montażu, jak i późniejszej eksploatacji. Zatem warto, przed tak ważną decyzją, maksymalnie poszerzyć swoją wiedzę lub skorzystać z profesjonalnej porady praktyków. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych, dodatkowych kosztów w przyszłości, a inwestycja w samą instalację szybko się zwróci.

Szczegółowe informacje na temat kotłów kondensacyjnych i innych urządzeń stosowanych w technice grzewczej, znajdują się w aktualizowanym na bieżąco katalogu produktów firmy VINSAR.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag Vinsartag komunikat firmy
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Serwisy specjalne: