Czy .co to nowy .com?

10-11-2010, 06:50

Po dziesięciu latach prac nad wdrożeniem narodowej domeny w Kolumbii rozpoczęto rejestrowanie adresów internetowych. Od lipca pojawiło się ich 600 tysięcy. Czy .co to nowy .com?

Trzy do pięciu milionów zarejestrowanych domen w ciągu trzech-pięciu najbliższych lat - takie są plany prywatnej firmy .CO, która od niedawna zarządza domeną .co, przydzieloną przez ICANN Kolumbii - informuje BBC News. Aż dziesięć lat trwały przygotowania w tym południowoamerykańskim państwie do jej uruchomienia, co ostatecznie udało się dopiero w lipcu br. Początkowo domeną zarządzał Uniwersytet Andów w Bogocie. Od tego czasu zarejestrowano aż 600 tysięcy adresów.

>> Czytaj także: Korea Północna otwiera strony w domenie .kp 

Sonda
Czy .co to nowy .com?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Tak ogromny sukces kolumbijskiej domeny to zasługa przede wszystkim dwóch czynników. Po pierwsze szybko kończą się wolne adresy w obecnym systemie ich rejestrowania - IPv4. Wdrażanie IPv6 jest dopiero w trakcie, w Stanach Zjednoczonych, największym rynku domenowym, proces jest znacznie opóźniony. Po drugie, domena .co bliska jest najpopularniejszej, czyli .com. W Zjednoczonym Królestwie .co jest z kolei normalną częścią adresów stron WWW.

Przedstawiciele firmy zarządzającej domeną uważają, że stanie się ona poważną alternatywą i konkurentem dla .com. Patrząc na już zdobytą popularność, nadzieje te nie są pozbawione elementu racjonalnego.

>> Czytaj także: Ćwierć wieku domeny .com

Kolumbia to jeden z kilku krajów, którego domena odnosi się do czegoś więcej niż tylko skrótu nazwy państwa. Tuvalu ma przydzieloną domenę .tv, natomiast Czarnogóra - .me. Dla krajów tych może być to znaczące źródło dochodów. Do budżetu Kolumbii trafia obecnie 1/4 wpływów z rejestracji adresów w narodowej domenie.


Źródło: BBC News
Tematy pokrewne:  

tag Kolumbiatag domeny
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy