Czy Chiny szpiegowały amerykański rząd?

18-11-2010, 07:23

Czy 18 minut to wystarczająco dużo czasu, by wykorzystać serwisy internetowe do dokonania cyberataków? Przez taki okres ruch w sieci do pewnych amerykańskich witryn rządowych kierowany był przez Chiny.

Senat, NASA, Biuro Sekretarza Obrony oraz Departamentu Handlu - m.in. te instytucje zostały dotknięte możliwym cyberatakiem ze strony Chin. Przez 18 minut w kwietniu br. ruch na te strony kierowany był przez Państwo Środka. Zgodnie z ustaleniami amerykańsko-chińskiej komisji zajmującej się gospodarką i bezpieczeństwem miało to być wynikiem błędu China Telecom - informuje BBC News.

>> Czytaj także: UE: Nowym prawem w cyberprzestępczość 

W raporcie podkreślono jednak, że zebrane dowody nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy zabieg ten był celowy, czy był jedynie wynikiem faktycznego błędu. Specjaliści ds. bezpieczeństwa ostrzegają jednak, że mogło w tym czasie dojść do działań szpiegowskich.

Sonda
Obawiasz się cyberataku?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

O rosnącym zagrożeniu cyberprzestępczością mówi się już od dłuższego czasu, akcentując, że może być ona z powodzeniem wykorzystana przez państwa nieprzyjazne Zachodowi. Jest znacznie tańsza, nie niesie ze sobą ryzyka ofiar cywilnych i wojskowych po stronie agresora, znacznie trudniej jest także wskazać zleceniodawcę.

We wrześniu Dziennik Internautów informował o robaku Stuxnet, którego celem mogła być nowo otwierana elektrownia atomowa w irańskim mieście Bushehr. Według niektórych doniesień za jego stworzeniem może stać izraelski wywiad, dla którego Iran jest głównym wrogiem. Wydarzenie to miało na całym świecie postawić w stan gotowości służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

>> Czytaj więcej: Stuxnet został stworzony przez izraelski wywiad?

Przeprowadzenie skutecznego ataku na systemy zarządzania infrastrukturą, przede wszystkim telekomunikacyjną, mogłoby wyrządzić ogromne straty finansowe oraz wywołać panikę. Odcięcie dostaw prądu, złamanie zabezpieczeń siłowni jądrowych, zakłócenia w łączności - tego najbardziej obawiają się państwa Zachodu. Odpowiednie zabezpieczenia nie nadążają za rosnącym uzależnieniem od technologii, czyniąc je coraz bardziej podatnymi na ataki.


Źródło: BBC News
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031