Czy bezdech senny jest niebezpieczny dla zdrowia?

11-08-2017, 08:07

Obturacyjny bezdech senny jest przypadłością dotykającą wielu osób. Niestety, bardzo często jest to choroba przez wielu ludzi lekceważona. Często także trudna do zdiagnozowania, gdyż sam chory może nie zdawać sobie sprawy, co jest przyczyną trapiących go w ciągu dnia dolegliwości.

Obturacyjny bezdech senny polega na wielokrotnym, krótkotrwałym ograniczeniu lub wstrzymaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe w trakcie snu. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest chrapanie. Chory ponadto wybudza się wielokrotnie w ciągu nocy i gwałtownie łapie powietrze ustami. Niedotleniony organizm nie wypoczywa efektywnie. Sen jest przerywany, wobec czego nie spełnia swojej podstawowej funkcji – nie regeneruje sił. Chory jest w ciągu dnia zmęczony, senny i może cierpieć na bóle głowy. Bezdech senny można i należy leczyć.

Pierwszym krokiem jest zmiana stylu życia – większa aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, redukcja masy ciała. Trzeba też zadbać o prawidłową pozycję podczas snu. Często chory musi poddać się zabiegowi chirurgicznemu usunięcia przeszkody anatomicznej (np. krzywej przegrody nosowej). Jeśli mamy do czynienia z ciężką postacią bezdechu, należy zastosować terapię tzw. protezą powietrzną. W ciągu nocy chory jest podłączony do pompy z maską i oddycha powietrzem o zwiększonym ciśnieniu. Wówczas przepływ strumienia powietrza przez drogi oddechowe jest stały, więc miękkie tkanki nie zapadają się w czasie snu i nie ograniczają drożności.

Nieleczony bezdech senny może mieć poważne skutki dla organizmu. Istnieje ryzyko, że stanie się on przyczyną wielu poważnych chorób, np. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, zawału, udaru mózgu. Może także zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Wiadomo także, że jego skutkiem są kłopoty z koncentracją i wydłużona reakcja psychomotoryczna, co może doprowadzić do groźnego wypadku. Udowodniono również, że bezdech senny przyczynia się do spadku libido oraz impotencji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą sprzęt leczący bezdech senny Respimed.


Następny artykuł » zamknij

Szkolenie Swift ADVANCED

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. Amazonfot. Chivas

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne: