Czy będą chętni na oferowanie darmowego mobilnego internetu?

20-08-2009, 10:58

Wyjaśnienia dotyczące dokumentacji przetargowej na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz pojawiły się przedwczoraj na stronie UKE. Przetarg jest ważny, bo jego zwycięzca będzie musiał przeznaczyć część pasma na usługę bezpłatnego dostępu do mobilnego internetu.

W dniu 21 maja 2009 r. Prezes UKE ogłosił przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz na obszarze całego kraju, przeznaczonych do świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieciach szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego w służbie ruchomej.

Zwycięzca przetargu będzie musiał się zobowiązać do udostępnienia części pojemności sieci na bezpłatny internet. Podmiot będzie miał obowiązek zapewnić dostęp nieoznaczonemu gronu odbiorców, analogicznie do działających obecnie punktów dostępowych Wi-Fi. Przy tym czas jednorazowej sesji w ramach dostępu nieodpłatnego nie będzie dłuższy niż 60 minut.

Prędkość downlink w ramach dostępu nieodpłatnego dla jednego użytkownika będzie na poziomie nie mniejszym niż 128 kb/s i nie większym niż 256 kb/s w ciągu pierwszych 12 miesięcy od deklarowanej daty rozpoczęcia świadczenia usługi. W okresie kolejnych 24 miesięcy prędkość ta ma wynosić 256-512 kb/s.

Ponadto UKE chce, aby jakiekolwiek ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika nie różniły się od ograniczeń stosowanych dla użytkownika korzystającego z usług odpłatnych. Organizacja i konfiguracja sieci ma zapewnić interoperacyjność z dostępnymi na rynku urządzeniami końcowymi.

Dziennik Internautów pytał UKE o to, czy operatorzy będą mogli finansować bezpłatny internet, np. wyświetlając dodatkowe reklamy.

- Operatorzy muszą na bezpłatne usługi przeznaczyć co najmniej 20% pojemności sieci działających z wykorzystaniem częstotliwości będących przedmiotem przetargu. Finansowanie tego dostępu ze źródeł innych niż opłata pobierana od użytkowników jest dopuszczalne, aczkolwiek nie może prowadzić do sprzedaży kart SIM (jeśli będą wymagane) lub stosowania urządzeń dostępnych jedynie u operatora (chyba że udostępnia je nieodpłatnie) – wyjaśnił Piotr Dziubak, rzecznik prasowy UKE.

Rzecznik UKE dodał, że jeszcze nie wiadomo, ile i jakie podmioty uczestniczą w przetargu. Termin składania ofert upływa 28 sierpnia i wtedy powinno się to wyjaśnić. Potem komisja przetargowa musi sprawdzić, czy oferenci spełnili warunki formalne przetargu.

Dokumentację przetargu można znaleźć na stronie UKE. Dodatkowe wyjaśnienia opublikowane przed dwoma dniami dotyczą również warunków świadczenia usługi bezpłatnej. Wyjaśniają, jak UKE rozumie wybrane terminy znajdujące się w dokumentacji (np. świadczenie usługi dla nieoznaczonego grona odbiorców). 

Dziennik Internautów spytał największych operatorów o to, czy będą brali udział w przetargu. Czekamy na odpowiedzi.


Następny artykuł » zamknij

Google: 420 procent w 5 lat

  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy