Częstotliwości radiowe - UE chce przypilnować, byśmy ich nie zmarnowali

03-09-2012, 15:04

Widmo radiowe to cenny i kurczący się zasób. Komisja Europejska zapowiedziała dziś podjęcie działań, które ujednolicą zarządzanie widmem radiowym na terenie Unii Europejskiej, dostosowując przepisy do technologicznej rzeczywistości.

Dziennik Internautów kilkakrotnie pisał o unijnym programie dotyczącym polityki w zakresie widma radiowego (RSPP). W ramach tego programu zagospodarowane zostaną częstotliwości radiowe, które zostaną zwolnione przez nadawców telewizyjnych po migracji z telewizji analogowej na cyfrową. Częstotliwości te rozdzielą władze poszczególnych krajów, ale może to nastąpić według zasad ustalonych na poziomie UE.

Już w lutym br. pięcioletni program w zakresie polityki widma radiowego (RSPP) został przyjęty przez Parlament Europejski. Przewiduje on m.in. udostępnienie pasma 800 MHz dla mobilnego internetu szerokopasmowego we wszystkich krajach członkowskich Unii do 1 stycznia 2013 roku.

Czytaj: Częstotliwości dla mobilnego internetu w UE - porozumienie przyjęte

Dziś natomiast Komisja Europejska dokonała pierwszego działania związanego ze wspomnianym programem. Unijna egzekutywa ogłosiła wezwanie do:

  1. wspierania przez organy regulacyjne innowacji w zakresie technologii bezprzewodowych poprzez monitorowanie i w miarę możliwości rozszerzanie harmonizacji na jednolitym rynku pasm widma, na które nie są wymagane pozwolenia radiowe;
  2. wzmacniania konsekwentnego podejścia w zakresie regulacji na terenie całej UE na rzecz wspólnych praw do korzystania, gwarantujących zachęty inwestycyjne i stabilność prawa wszystkim użytkownikom (obecnym i przyszłym) wspólnie korzystającym z zasobów widma.

- Widmo radiowe jest gospodarczym tlenem (...) Jeśli zabraknie nam widma, sieci telefonii komórkowej i sieci szerokopasmowe nie będą funkcjonowały. Jest to nie do przyjęcia, musimy jak najefektywniej eksploatować te skąpe zasoby poprzez ich ponowne wykorzystywanie i tworzenie dla nich jednolitego rynku. Potrzebujemy jednolitego rynku widma - mówiła Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.

Komisja zauważa, że dzięki nowym technologiom możliwe jest współdzielenie widma radiowego przez kilku użytkowników – takich jak np. dostawcy usług internetowych – lub wykorzystanie widma dostępnego np. między częstotliwościami telewizyjnymi do innych celów. Zdaniem KE przepisy krajowe dotyczące widma często nie odzwierciedlają nowych możliwości technicznych.

Z jednej strony KE mówi o nowych unijnych regulacjach, z drugiej strony zapowiada "eliminowanie barier regulacyjnych", aby zapewniać różnym użytkownikom, w tym także obecnym posiadaczom, prawa wykorzystywania określonego pasma częstotliwości na zasadzie współdzielenia z zagwarantowanym odpowiednim poziomem ochrony przed zakłóceniami.

Sonda
Czego się spodziewasz po wprowadzeniu unijnych regulacji w zakresie widma radiowego?
  • widmo będzie efektywnie wykorzystane
  • Unia znowu coś zepsuje
  • trudno powiedzieć, przekonamy się
wyniki  komentarze

Wynikiem ciągłej inwentaryzacji widma zgodnie z założeniami RSPP będzie dostarczenie ważnych informacji użytkowych na temat pasm częstotliwości i w ten sposób ułatwienie określenia korzystnych możliwości współdzielenia (BSO) na jednolitym rynku zarówno pasm objętych obowiązkiem uzyskiwania pozwolenia radiowego, jak i spod tego obowiązku wyłączonych. Ustanowione BSO mogą też zostać ujęte w zestawieniu jako punkty odniesienia dla innych rejonów geograficznych lub do celów podobnego wykorzystania w innych pasmach częstotliwości.

Co do jednego nie ma wątpliwości - gospodarowanie widmem radiowym staje się coraz istotniejsze. Według branżowych prognoz do 2015 r. rynek globalnych usług przesyłania danych w sieciach łączności ruchomej będzie rosnąć w tempie 26% rocznie. W użyciu będzie 7 mld telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń przenośnych, które można podłączyć do internetu. Do tego mogą dojść czujniki bezprzewodowe i urządzenia do zdalnego sterowania inteligentnymi systemami. Co roku w Europie sprzedaje się co najmniej 40 mln takich bezprzewodowych urządzeń działających w samym tylko zharmonizowanym paśmie widma 863–870 MHz, nieobjętym obowiązkiem uzyskiwania pozwolenia radiowego.

Czytaj: UKE i Play nadal walczą o zasięg przy granicy z Ukrainą


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930