Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czego Polacy nie zobaczą na YouTube?

16-12-2008, 12:36
Listy Czytelników

W ostatnim czasie do redakcji Dziennika Internautów trafiło kilka listów od osób, które odkryły na YouTube filmy "niedostępne w Twoim kraju". Przedstawiciele Google przyznali, że niektóre treści nie są dostępne dla Polaków i może to wynikać z dwóch przyczyn.

List czytelnika z 10 grudnia:

Przeglądając dzisiaj filmy na YouTube natknąłem się na dziwny komunikat, że "Film jest niedostępny w Twoim kraju". Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim błędem.

Chodzi np. o teledysk Fort Minor - Remember The Name. Link: http://pl.youtube.com/watch?v=o5YJfPBqPNE  

Teledysk pochodzi z kanału: www.pl.youtube.com/fortminor  

Czyżby YT z jakichś względów blokował Polaków?  

Pytanie Czytelnika skierowaliśmy do Marty Jóźwiak, rzecznika prasowego Google w Polsce. Otrzymaliśmy poniższą odpowiedź.

Zdecydowana większość materiałów wideo jest dostępna dla użytkowników na całym świecie. Zdarzają się jednak przypadki, że prawo poszczególnych krajów nie dopuszcza wyświetlania niektórych filmów.

Czasami też bywa tak, że partnerzy YouTube decydują się na udostępnianie swoich filmów tylko w wybranych krajach ze względu na ograniczone prawa dystrybucyjne lub inne ograniczenia.

Komunikat o niedostępności filmu na YouTube
fot. DI, zrzut z ekranu - Komunikat o niedostępności filmu na YouTube

To krótkie wyjaśnienie warto omówić szerzej. Jak pisaliśmy w DI, firma Google chętnie dogaduje się z dostawcami treści i dzieli się z nimi wpływami z reklam. Może jednak dojść do sytuacji, gdy producent serialu lub teledysku żąda od YT, aby dany materiał był dostępny tylko w wybranym kraju. Materiały niedostępne dla Polaków są najczęściej takimi materiałami.

Różnice w prawie poszczególnych krajów są dla YouTube odczuwalne. Przykładowo w Niemczech o wiele bardziej restrykcyjne niż w innych krajach są przepisy dotyczące treści nazistowskich. Przedstawiciele Google w rozmowie z Dziennikiem Internautów nie podali jednak przykładu przepisów prawa, które w jakiś szczególny sposób wyróżniają rynek polski.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl

UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl