Czego dowiesz się z księgi wieczystej?

25-04-2018, 14:27

Księga wieczysta stanowi bardzo ważny rejestr publiczny, na podstawie którego można dokładnie określić stan prawny nieruchomości. Przed kupnem domu, mieszkania czy gruntu trzeba ją koniecznie sprawdzić, by się przekonać, czy na przykład nie mamy do czynienia z ewentualnymi roszczeniami, które mogą w przyszłości stanowić duży problem.

księgi wieczyste

Podstawowe informacje

Księga wieczysta to ważny zbiór informacji o stanie prawnym interesującej nas nieruchomości. Poznanie tych zapisów zagwarantuje nam bezpieczeństwo obrotu nieruchomością. W księdze wieczystej - niczym w słownikowej “otwartej książce”, z której łatwo uzyskać wszelkie informacje - znajdują się kluczowe zapisy dotyczące między innymi ograniczonych praw rzeczowych, praw osobistych czy też ewentualnych roszczeń dotyczących nieruchomości.

Ważne jest też to, że księgi wieczyste są jawne, a więc każdy, kto zna numer danej księgi, może poznać jej treść. Z drugiej strony powinniśmy też wiedzieć, że zasada ta nie obowiązuje w odniesieniu do akt księgi wieczystej. Je może poznać tylko osoba posiadająca interes prawny oraz notariusz.

Kiedy szczególnie przydatna jest księga wieczysta?

Zwłaszcza w sytuacjach, gdy podpisujemy umowę przedwstępną i umowę właściwą. Jeśli chcemy mieć pewność, że z nabywaną nieruchomością jest wszystko w porządku, sprawdzimy to właśnie w omawianej księdze. Zaczerpniemy z niej kluczowe informacje na temat: właścicieli nieruchomości, danych nieruchomości (czyli adres, powierzchnia, przeznaczenie), dowiemy się, czy występują długi hipoteczne, o jakich sprzedający nas nie poinformował.

Przy tak poważnym zakupie nie ma lepszego sposobu na sprawdzenie, czy rzeczywiście wszystko gra. Jeśli podczas analizy treści księgi wieczystej natkniemy się na numery, które niewiele nam mówią, to powinniśmy zachować ostrożność. To prawdopodobnie sygnatury sądowe oznaczające, że dane w księdze mogą być nieaktualne, a o nowe zawnioskował nie właściciel, lecz komornik, bank, a może Urząd Skarbowy.  

Z czego składa się księga wieczysta?

Każda zawiera cztery działy - wszystkie mówią o innych, ale tak samo ważnych zagadnieniach. Poznajmy je!

- Dział I to oznaczenie nieruchomości, ale również wpisy praw związanych z nieruchomością.

- Dział II obejmuje wpisy odnoszące się do własności, jak i użytkowania wieczystego.

- Dział III zawiera różne wpisy: na temat ograniczonych praw rzeczowych (poza hipotekami), dotyczących ograniczeń w użytkowaniu wieczystym lub rozporządzaniu nieruchomością, ale też wpisy odnoszące się do innych praw oraz roszczeń.

- Dział IV - tu zaś znajdziemy wpisy mające związek z hipotekami.

Budowa każdej księgi wieczystej - niezależnie od tego, czy dotyczy mieszkania, domu czy lokalu - jest taka sama. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziemy pod adresem Ksiegiwieczyste.edu.pl.

Nietrudno zauważyć, że rola księgi wieczystej jest bardzo ważna, wręcz nie do przecenienia. Dzięki niej zostaniemy uchronieni przed podjęciem jednej z gorszych decyzji w życiu - zakupu nieruchomości, za którą ciągną się skomplikowane sprawy z przeszłości.

Zdjęcie: Fotolia


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
To warto przeczytać

fot. Amazonfot. Chivas
  
znajdź w serwisie


Aplikacja InPost Mobile

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« strona główna  -  do góry ^
Serwisy specjalne: