Czarne chmury zbierają się nad rosyjską stroną z MP3

27-10-2006, 10:12

W środę, sąd w Danii nakazał Tele2 zablokować dostęp do AllofMP3.com, popularnej rosyjskiej strony sprzedającej pliki MP3. Możliwe, że wkrótce klienci korzystający z usług dostępu do internetu duńskiego oddziału Tele2 nie będą mogli korzystać z usług rosyjskiego serwisu.

Sprawę wniósł do sądu duński oddział Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI). Zdaniem tej organizacji AllofMP3 nie ma żadnych praw do powielania i sprzedaży plików z muzyką.

Co ciekawe, sprawa odbyła się bez udziału właściciela AllofMP3, moskiewskiej firmy Mediaservices, która nie będąc stroną nie mogła się bronić - donosi serwis SiliconValley.com. Wydany wyrok wpływa niekorzystnie na działalność serwisu, pomimo tego, że - jak zauważają przedstawiciele Mediaservices - firma ta nie została uznana winną naruszenia jakichkolwiek praw.

Mediaservices nadal twierdzi, że AllofMP3 działa zgodnie z rosyjskim prawem, gdyż płaci odpowiednie tantiemy na rzecz rosyjskiego licencjonodawcy. Jednak to nie wystarcza zachodnim przedstawicielom przemysłu muzycznego, którzy twierdzą, że z kolei rosyjski licencjonodawca nie ma prawa pobierania takich opłat.

Kością niezgody jest zapewne także cena, po której AllofMP3 sprzedaje pliki muzyczne. Pojedynczy utwór kosztuje tam zaledwie kilka centów, a cały album poniżej 1 dolara. Tymczasem w amerykańskich, zachodnioeuropejskich, czy nawet polskich serwisach handlujących muzyką online, ceny są co najmniej 10-krotnie wyższe.

Warto przypomnieć, że całkiem niedawno Visa oraz MasterCard, prawdopodobnie pod naciskiem producentów nagrań, odmówiły obsługiwania transakcji kartami płatniczymi na AllofMP3. Mediaservices zapowiedziała wówczas, że będzie dochodzić swoich praw od tych instytucji finansowych, gdyż ich decyzja nie miała żadnych prawnych przesłanek - AllofMP3 nie został uznany wyrokiem sądowym żadnego kraju za nielegalnie działający serwis. Jednakże sprawa działalności rosyjskiej witryny już od pewnego czasu podnoszona jest na coraz wyższych szczeblach - podobno zamknięcie AllofMP3 jest jednym z warunków przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Źródło: SiliconValley.com
Tematy pokrewne:  

tag Visatag Tele2tag muzyka w internecietag Mastercard
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31