Cyfrowa Szkoła - Rada Ministrów przyjmuje projekt

03-04-2012, 14:10

Cyfrowa Szkoła to program, który może się kojarzyć z pieniędzmi na sprzęt, ale chodzi o coś więcej. W jego ramach wypracowane zostaną metody pracy dydaktycznej z elektronicznymi narzędziami. Rada Ministrów przyjęła dzisiaj program pilotażowy.

O programie Cyfrowa Szkoła wspominaliśmy już w DI. Jego celem jest wypracowanie nowoczesnych metod nauczania. Realizację programu planuje się na lata 2013-2016. Uczniowie i nauczyciele, dzięki rozwojowi kompetencji cyfrowych, mają nabyć kwalifikacje niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

Rada Ministrów przyjęła dziś program pilotażowy, o czym informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Ten pilotaż będzie trwał od 4 kwietnia 2012 roku do 31 sierpnia 2013 roku i obejmie ok. 380 publicznych szkół podstawowych. Mają z niego skorzystać przede wszystkim uczniowie klas IV-VI.

Nauczyciele i uczniowie otrzymają komputery, tablety, cyfrowe podręczniki i inne elektroniczne pomoce dydaktyczne dofinansowane przez rząd. Szkoły same zadecydują, jaki sprzęt jest im potrzebny. Dotacja będzie zależała od wielkości szkoły:

  • małe szkoły, do 100 uczniów, mogą liczyć na 90 tys. zł;
  • szkoły do 300 uczniów dostaną maksymalnie po 140 tys. zł;
  • największe szkoły – nawet 200 tys. zł.

Koordynatorem programu jest minister edukacji narodowej we współpracy z ministrem administracji i cyfryzacji. Wojewodowie wybiorą szkoły do pilotażu, po czym odbędzie się losowanie szkół ostatecznie w nim uczestniczących. Szkoły dostaną pieniądze na sprzęt, ale będą musiały wnieść wkład własny – 20% kwoty, o którą chcą się ubiegać. Wkład własny nie musi być gotówką. Przykładowo można w niego wliczyć koszty podłączenia pracowni do internetu.

Czytaj: Czytanie dzieciom wymaga opłat za prawa autorskie (sic!)

Cyfrowa Szkoła to także "e-nauczyciel", czyli rozwijanie cyfrowych umiejętności nauczycieli i "e-zasoby edukacyjne", czyli rozbudowanie publicznych elektronicznych zasobów edukacyjnych. Będą one w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013 współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na szkolenia przeznaczone zostanie 20 mln zł, a na tworzenie zasobów edukacyjnych - 43 mln zł.

Program ma skupiać się na klasach IV-VI, ale w praktyce zakupiony sprzęt posłuży także klasom młodszym. Mają powstać elektroniczne podręczniki dla klas IV-VI szkół podstawowych, które zostaną udostępnione na otwartym publicznym portalu edukacyjnym. Portal edukacyjny Scholaris rozbuduje zasoby edukacyjne, a Telewizja Polska SA przygotuje audycje oświatowe dla szkół, które będą dostępne na portalu edukacyjnym TVP. Organizatorzy programu chcą też wyszkolenia dziesiątek "e-trenerów" i ponad tysiąca "e-moderatorów", którzy pomogą we wdrażaniu nowych technologii.

Zobaczymy, jak te zapowiedzi będą realizowane. Już teraz można powiedzieć, że Cyfrowa Szkoła prezentuje się bardziej rozsądnie niż pomysły typu "laptop dla każdego ucznia", choć może nie jest to pomysł tak efektowny.

Czytaj: Płacił za rzucanie szkoły, teraz sam będzie wykładał


Źródło: MAC
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031