Cyberprzestępczość kwitnie - prognoza na 2009 rok

26-12-2008, 21:48

Ataki na użytkowników MySpace i Facebooka, wyłudzanie pieniędzy na Naszej-Klasie, przejmowanie cudzych profili w społecznościach internetowych - to coraz mocniejsze trendy w cyberprzestępczości. W niepamięć odchodzą już wirusy rozsyłane pocztą elektroniczną.

Jak dowiedzieć się można z raportu Kaspersky Lab o trendach w cyberprzestępczości, w nadchodzącym roku spodziewać się należy przede wszystkim zmasowanych ataków na użytkowników najpopularniejszych serwisów społecznościowych.

Facebook, MySpace i Nasza-Klasa stają się coraz bardziej popularnymi obiektami ataków cyberprzestępców. Dane ich użytkowników ciągle są stosunkowo łatwe do wydobycia, przede wszystkim ze względu na stosunkowo dużą łatwowierność samych właścicieli kont. Istotna jest także opieszałość administracji serwisów, często alarmowanej o różnego rodzaju lukach i wirusach rozsyłanych np. za pośrednictwem wiadomości prywatnych. Bezpieczeństwo użytkowników tych serwisów nieustannie stawiane jest pod znakiem zapytania.

Według Kaspersky Lab najbardziej dotychczas popularna metoda rozprzestrzeniania szkodliwego kodu za pośrednictwem wiadomości e-mail w 2009 roku zostanie niemal zupełnie zaniechana.

Pod obstrzałem znajdą się natomiast użytkownicy smartfonów, coraz bardziej popularnych na świecie i w Polsce. Rosnąca liczba ich użytkowników wzbudza coraz większe zainteresowanie cyberprzestępców. BlackBerry, iPhone'y, telefony z systemem Google Android - można się spodziewać, że w 2009 roku to właśnie one będą narzucały trendy. Eksperci prognozują, że smartfony będą się stawały elementami sieci zainfekowanych urządzeń, tak jak do niedawna miało to miejsce wyłącznie w przypadku komputerów.

Rozwój technologii, które ułatwiają życie i usprawniają pracę, staje się wyzwaniem dla cyberprzestępców, chcących żerować na użytkownikach tych udogodnień. Nabywanie nowego oprogramowania czy urządzeń powinno więc łączyć się z przeszkoleniem dotyczącym bezpiecznego zachowania w sieci i ochrony swoich danych osobowych.


Następny artykuł » zamknij

No spam, no fun

Źródło: Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031