Cyberprzestępca, znany biznesmen, a może najbliższy sąsiad? Poznajmy obraz polskiego bitcoinowca

26-07-2018, 23:08

Na temat właścicieli kryptowalut krąży wiele stereotypów. Osoby kupujące Bitcoiny i inne wirtualne pieniądze są często utożsamiane z cyberprzestępcami czy głodnymi adrenaliny spekulantami. A jak jest naprawdę?

Poznaniu rzeczywistego kryptowaluciarza pomoże zapoznanie się z wynikami raportu „Portret polskiego bitcoinowca”. Oto kilka faktów (potwierdzonych badaniem) i mitów, dotyczących przeciętnego nabywcy kryptowalut w Polsce, z którymi rozprawiają się eksperci.

FAKT: Mężczyźni częściej interesują się kryptowalutami

W związku z tym, że na rynku dostępnych są setki kryptowalut i często nabywane są anonimowo, autorzy badania sprawdzali preferencje osób wyrażających zainteresowanie kryptowalutami w mediach społecznościowych. Analizie poddano zachowania ponad 85 tysięcy pełnoletnich użytkowników Facebooka.

Magdalena Gołębiewska, Country Manager w Luno, firmie inicjującej badanie, informuje, że dla 60% respondentów media społecznościowe są pierwszym miejscem, w którym poszukują informacji o kryptowalutach. Uznano więc, że Facebook jest bardzo dobrym źródłem wiedzy dotyczącej zachowań i preferencji klientów. Sprawdzono, czym zajmują się Polacy, gdy nie śledzą kursu Bitcoina.

Jak wynika z raportu Luno, wśród osób zainteresowanych tematem kryptowalut dominują mężczyźni (64%), przede wszystkim w najmłodszej badanej grupie wiekowej – poniżej 24 lat. Wraz z wiekiem maleje zainteresowanie tą tematyką. Bitcoin to godny uwagi temat tylko dla co ósmego badanego powyżej 45 roku życia.

MIT: Kryptowalutami interesują się tylko przestępcy

Jeśli spojrzymy na wyniki badania Metricso, okaże się, że typowy użytkownik kryptowalut raczej nie przypomina cyberprzestępcy. Charakterystyczne dla właścicieli bitcoina jest natomiast ponadprzeciętne zainteresowanie tematyką związaną ze startupami, sprzedażą, marketingiem, finansami i ekonomią. W porównaniu z ogółem Polaków, respondenci aż trzynastokrotnie częściej określają się mianem startupowców i pięciokrotnie częściej zajmują się sprzedażą i ekonomią. Tematyka finansowa interesuje badanych czterokrotnie częściej niż generalną populację w Polsce.

Osobom zainteresowanym walutami cyfrowymi zależy też na rozwoju osobistym i edukacji w zakresie przedsiębiorczości. Badani 15 razy częściej niż standardowy polski internauta śledzą w sieci działalność Pawła Danielewskiego, założyciela portalu Akademia Expertów.pl. Zainteresowaniem cieszy się również Kołcz Majk oraz kanał Bez Kanału na Youtube, którego autorzy weryfikują konkursy i pomysły na biznes. Na dalszych miejscach znajdują się influencerzy, tacy jak Jacek Wiśniewski z kanału Sukces.pl oraz Michał Szafrański, autor bloga Jak Oszczędzać Pieniądze.

FAKT I MIT: Po wiedzę o kryptowalutach sięgamy jedynie do internetu

Choć zwolennicy kryptowalut często poszukują informacji na ten temat w mediach społecznościowych, okazuje się że wśród badanych popularnością cieszą się również media „tradycyjne”, szczególnie prasa. Możemy zauważyć, że na tle wszystkich Polaków, badani wyjątkowo chętnie sięgają po czasopisma dotyczące tematyki biznesowej i gospodarczej.

Do ulubionych tytułów należy „Parkiet”, do którego badani zaglądają 13 razy częściej od ogółu populacji, regionalna „Gazeta Wrocławska” (8 razy częściej) oraz „Puls Biznesu” (4 razy częściej). Na kolejnych miejscach znalazło się czasopismo „Najwyższy CZAS!” oraz strony gospodarcze portalu Wyborcza.pl. Miłośnicy kryptowalut trzykrotnie częściej od niezainteresowanych bitcoinem Polaków sięgają też po „Forbesa”, „Harvard Business Review”, „Ekonomię&Rynek”, „Pierwszy Milion”, Chip.pl oraz „Fortune”.

Respondenci wskazują także na swoje ulubione stacje telewizyjne. Choć na pierwszym miejscu znajduje się stacja informacyjna TVN24, kolejne zajmują kanały rozrywkowe oraz sportowe, takie jak TVP Sport, 4FUN.TV, TVN i Comedy Central Polska.

MIT: Bitcoin to waluta anarchistów

Bitcoin jest walutą wirtualną do pewnego stopnia niezależną od regulacji instytucji finansowych i rządów, w związku z tym nierzadko jest postrzegana jako symbol buntu przeciw regulacji i centralizacji oraz ulubiony środek płatniczy osób o poglądach antysystemowych. Jak wynika z badania, polscy użytkownicy kryptowalut wykazują duże zainteresowanie polityką i chętnie obserwują w sieci osoby związane z polską sceną polityczną.

Jeśli chodzi o osoby publiczne, które są najczęściej obserwowane na Facebooku przez bitcoinowców, na pierwszym miejscu uplasował się polityk Janusz Korwin-Mikke. Na kolejnych miejscach znaleźli się Filip Chajzer, Martyna Wojciechowska, Paweł Kukiz oraz Magda Gessler.

Bitcoinowcy kilkukrotnie częściej niż przeciętny polski internauta śledzą na Facebooku eksperta do spraw geopolityki i strategii Jacka Bartosiaka oraz działaczy, głównie związanych z prawą stroną polityczną. Na liście faworytów znaleźli się Jacek Wilk (KNP/Wolność), Artur E. Dziambor (Wolność), Jakub Kulesza (Unia Polityki Realnej) oraz Michał Marusik (KNP).

FAKT: Kryptowaluty i gaming idą w parze

Jak wynika z analizy Luno i Metrisco, posiadacze walut wirtualnych często są zapalonymi graczami, którzy śledzą w internecie treści udostępniane przez profesjonalnych gamerów

i streamerów. Najcześciej jako ulubionych influencerów wymieniano Piotra ‘Izaka’ Skowyrskiego oraz Jarosława „Pashę” Jarząbkowskiego. Dużą popularnością cieszy się także Krzysztof Gonciarz.

Poza gamingiem, popularną formą spędzania wolnego czasu jest także sport (wskazało go 30% respondentów). Dla 17% badanych ulubioną dyscypliną okazała się piłka nożna, następne miejsca zajął body building (12%) i MMA (7%)

Źródło: Luno


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy